Německo zavádí restrikce kolem tří nových ohnisek nákazy

koronavirus, Ilustrační fotografie, pixabay

Uprostřed fáze uvolňování restrikcí musí úřady tří spolkových zemích zavést omezující opatření kolem nových ohnisek nákazy koronaviru. Počet nových případů překotně vzrostl v okresech v Durynsku, Severním Porýní-Vestfálsku a Šlesvicku-Holštýnsku, informovala dnes agentura DPA.

Vláda Severního Porýní-Vestfálska dnes dočasně uzavřela jatka firmy Westfleisch ve městě Coesfeld, kde se nakazilo 129 lidí. Všech 1200 zaměstnanců nyní podstupuje testy. Infekce byla zaznamenána i v pobočce závodu ve městě Oer-Erkenschwick. Zemský ministr zdravotnictví Karl-Josef Laumann kromě uzavření závodu o týden odsunul zrušení některých restrikcí plánovaných na nadcházející pondělí.

Také ve Šlesvicku-Holštýnsku se koronavirus objevil na jatkách. Většina nakažených jsou pracovníci z ciziny, kteří bydlí na společné ubytovně v okrese Steinburg severozápadně od Hamburku. Zemské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že nechá otestovat zaměstnance všech závodů na zpracování masa ve Šlesvicku-Holštýnsku.

Spolkový ministr práce Hubertus Heil zároveň vyzval své kolegy na zemské úrovni, aby bedlivěji dohlíželi na hygienické podmínky v místech hromadného ubytování dělníků, na něž si podle něj již stěžovaly zastupitelské úřady několika zemí.

V durynském okrese Greiz se infekce rozšířila mezi klienty a personálem šesti domovů s pečovatelskou službou a jedné geriatrické kliniky.

Středeční dohoda kancléřky Angely Merkelové s premiéry spolkových zemí předpokládá, že o epidemiologických opatřeních budou napříště více rozhodovat místní úřady.

Kritickou hranicí pro aktivaci takzvané záchranné brzdy, tedy znovuzavedení karanténních opatření, je v Německu 50 nových případů infekce na 100.000 obyvatel zaznamenaných během sedmi dnů.