Německý ministr zdravotnictví chce zákaz „léčby“ homosexuality

Ilustrační fotografie, pixabay

Kompletní zakáz „terapie“ pro mladistvé, které mají za cíl změnit jejich sexuální orientaci z homosexuální na heterosexuální chce prosadit německý ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU). Vyplývá to z návrhu zákona jeho úřadu, o němž informuje veřejnoprávní televize ARD.

„Kde jsou (konverzní terapie) prováděny, tam často přináší těžké tělesné a duševní utrpení,“ řekl Spahn ke svému záměru novinám skupiny Redaktionsnetzwerks Deutschland. Tato údajná terapie poškozuje zdraví, poznamenal dále s tím, že homosexualita není žádná nemoc. Zákaz podobných „terapií“ podle něj vyšle také jasný společenský signál, že je úplně v pořádku být homosexuálem.

Zatímco u osob mladších 18 let má být takováto „léčba“ zcela zakázána, dospělé osoby se pro ni budou moci i nadále rozhodnout. Nikdo na ně ale nesmí vykonávat nátlak. Zakázáno má být také nabízení nebo zprostředkovávání takzvaných konverzních terapií. Za porušení zákona budou hrozit vysoké pokuty nebo trest odnětí svobody až ve výši jednoho roku. Podle Spolkové nadace Magnuse Hirschfelda, která bojuje proti diskriminaci homosexuálů, se takovéto „terapie“ v Německu každoročně uskuteční v tisícovkách případů. Metody se různí a mohou mít podobu klasických psychoterapeutických sezení, koučingu nebo třeba modliteb či exorcismu. Podle lékařů však neexistuje doklad o jejich účinnosti a navíc mohou vést k depresím nebo úzkostem.