Nemocnice Blansko má nový analyzátor, zvládne 500 vzorků za hodinu

Odběr. Foto: Pixabay

Nemocnice Blansko včera slavnostně zahájila provoz nového analyzátoru vzorků krve a moči, zvládne zpracovat 500 vzorků za hodinu. Proces analýzy se tak významně urychlí, řekla ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková. Přístroj je podle nemocnice první v Jihomoravském kraji, jeho účetní hodnota je 12 milionů korun.

Nemocnice přístroj pořídila z toho důvodu, že končila technická podpora několika starších biochemických analyzátorů. „Pomůže při zrychlení průchodnosti vzorku laboratoří, výsledek se tak rychleji dostane k lékaři, který samozřejmě tím pádem rychleji může nastavit adekvátní léčbu,“ uvedla ředitelka.

Systém umí přepravovat vzorky oběma směry. Nehrozí tak, že by například urgentní vzorky byly ve frontě za těmi rutinními. Výdej výsledků je také velmi rychlý. Biochemické analyzátory přístroje přitom zvládnou provést až 3600 testů za hodinu při použití až 140 metod. Imunochemický analyzátor si zase poradí s 440 testy za hodinu s využitím 42 metod.

„Díky možnosti nastavení automatické údržby stroje a také provádění kontroly kvality se pracovníkům v laboratoři významným způsobem zredukovaly běžné činnosti. Ti se mohou nyní věnovat více své odborné práci při klinickém hodnocení a interpretaci výsledků,“ doplnila mluvčí nemocnice Kateřina Ostrá.

Nemocnice Blansko slouží pro region s asi 100.000 obyvateli. Zařízení má přes 450 zaměstnanců, z toho je více než 70 lékařů a bezmála 300 lidí je zaměstnáno jako střední zdravotnický personál.

ČTK