Nemocnice Blansko změní lůžka nukleární medicíny na rehabilitační

Nemocnice Blansko

Blanenská nemocnice zruší lůžkové oddělení nukleární medicíny, kde se léčí pacienti s nádory, nahradí je lůžky pro rehabilitační péči. Oddělení již nesplňuje parametry dané vyhláškou, obnova by stála asi 21 milionů korun. Na tiskové konferenci to řekl místostarosta města František Hasoň (KDU-ČSL). Nemocnice je v majetku města, změnu v úterý schválili radní. Uskutečnit by se měla do konce roku.

Provozování tohoto oddělení už není podle nemocnice udržitelné. Přístroje dosluhují, nutné by tak mimo jiné byly investice do nových přístrojů, ale také do stavebních úprav spojených se zpřísněním norem.

„Když jsme vyhodnotili budoucnost tohoto oboru u nás medicínsky, ekonomicky, technicky i personálně, dospěli jsme k tomu, že v tomto typu regionální nemocnice nemá svoji budoucnost,“ uvedla ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková. Blanenská nemocnice je jediné zařízení regionálního typu, která lůžkové oddělení nukleární medicíny dosud provozuje.

„Tento typ vysoce specializované péče patří do center, většinou velkých fakultních nemocnic, kde jsou podporovány ze strany ministerstva zdravotnictví v dotačních titulech. Právě v nich je také koncentrována většina odborníků, které bychom do nemocnice našeho typu v budoucnu patrně nedokázali dostat,“ uvedla ředitelka.

Ambulantní péči v oboru nemocnice poskytuje od roku 1974, od roku 1985 funguje i lůžková část. Na oddělení je 13 lůžek, ročně jím projde asi 200 pacientů, přímo z Blanenska jde ale jen o jednotlivce. Místo těchto lůžek bude 18 a 20 lůžek akutní či následné rehabilitační péče. Nemocnice jich má nyní 30, nově by jich tedy měla mít kolem 50.

Na oddělení nukleární medicíny pracuje 15 lidí, nemocnice s nimi bude jednat o dalším zaměstnání. „Oddělení bude fungovat do 30. června, pacienti budou následně směřováni do ambulancí v Brně. Nová lůžka pro rehabilitační péči by měla být připravena do konce roku,“ uvedla ředitelka. Tato změna si podle Danihelkové vyžádá investici kolem šesti milionů korun.

Nemocnice Blansko hospodaří ročně zhruba s 500 miliony korun, slouží pro region asi se 100.000 obyvateli. Zařízení má přes 450 zaměstnanců, z toho je více než 70 lékařů a bezmála 300 lidí je zaměstnáno jako střední zdravotnický personál.

ČTK