Nemocnice Břeclav chce magnetickou rezonanci asi za 40 milionů

Foto: Nemocnice Břeclav

Nemocnice Břeclav usiluje o magnetickou rezonanci. Přístrojová komise ministerstva zdravotnictví schválila její pořízení, což je nejdůležitější krok, řekl ředitel nemocnice Petr Baťka. Podle krajského radního Milana Vojty (ANO) to bude stát zhruba 40 milionů korun, kraj bude i s nemocnicí hledat peníze. Díky přístroji by lidé nemuseli jezdit do jiných nemocnic. Pomohlo by to zlepšit i finanční situaci nemocnice, která je ve ztrátě.

Ministerská komise rozhodla v pondělí. „Je to to nejdůležitější. Bez souhlasu bychom nemohli vůbec pomýšlet na nákup. Přitom předešlé vedení nemocnice u přístrojové komise neuspělo už v roce 2016,“ uvedl Baťka, který byl pověřený vedením zařízení od loňského podzimu a v únoru se stal ředitelem.

Ohledně magnetické rezonance vypracoval novou žádost, která už byla úspěšná. „Ve spolupráci s krajem budeme hledat peníze na koupení rezonance. Bude to z rozpočtu kraje, případně evropských fondů nebo jiných dotací. Rozhodnutí komise platí na tři roky, do té doby bychom to měli vyřešit,“ řekl Baťka.

Podle Vojty vyjde přístroj asi na 25 milionů a do 15 milionů by měly stát stavební úpravy. „Letos by to bylo problematické řešit, protože už máme investice rozdělené. Příští rok už by to ale mohlo být aktuální,“ poznamenal Vojta.

Magnetická rezonance by nemocnici pomohla v mnoha ohledech. „Pacienty bychom nemuseli odesílat do Brna nebo Kyjova na toto vyšetření, snížila by se radiační zátěž, zlepšila by se diagnostika a také by to mělo finanční přínos,“ vyjmenoval Baťka. Nemocnice skončila loni ve ztrátě kolem 15 milionů korun. Z minulosti si ale nese závazky po splatnosti kolem 160 milionů korun.

Kraj zřizuje kromě Břeclavi nemocnice v Kyjově, Hodoníně, Znojmě, Ivančicích, Letovicích, Vyškově, Tišnově a Hustopečích. Vedle toho pod něj spadá záchranná služba, dětská léčebna nebo dětská centra.

ČTK