Nemocnice Brno prozkoumá covid-19 i jeho následky, hledá zájemce

FN Brno. Zdroj: wikipedie

Pacienti po prodělané nemoci covid-19 se mohou hlásit Fakultní nemocnici Brno, která vytvoří ve spolupráci s Masarykovou univerzitou studii o této chorobě a také jejích následcích. Zúčastnit by se jí mohlo 100 až 200 lidí, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Pavel Žára. Data poslouží k lepší organizaci péče. Zájemci mohou volat na telefon 532 232 606 nebo 532 233 599. V kraji je zatím od začátku pandemie přes 600 potvrzených případů.

Na projektu se podílejí infekční a plicní lékaři, kardiologové, gastroenterologové a neurovědci. „Cílem je vytvořit účinnou a nákladově efektivní soustavnou péči pro pacienty po prodělané infekci covid-19,“ uvedl Žára.

Studie má zhodnotit průběh nemoci, terapii a zejména časné nebo pozdní následky choroby. „Mohou se týkat nejen plic, ale i srdce, jater nebo nervové soustavy. Se změnami po prodělané chorobě se epizodicky setkáváme již nyní, nicméně jejich skutečný vztah k chorobě, jejich závažnost ani dlouhodobá perzistence jsou nejasné,“ řekl Žára. Podle něj mohou následky souviset nejen s poškozením samotným virem, ale i s vlastní imunitní reakcí, prodělanými terapeutickými intervencemi či dokonce stigmatizací ze strany společnosti.

Pacienti budou sledováni rok. „Během tří návštěv, a to vstupní, za tři měsíce a za rok získají pomocí převážně neinvazivních vyšetření řadu informací o svém zdravotním stavu. Zaměříme se zejména na funkci a zobrazení plic, kardiovaskulární aparát včetně zátěžového vyšetření, dále některé laboratorní parametry nebo například i na možný vliv viru na riziko vzniku jaterní fibrózy,“ řekl Žára. Nedílnou součástí hodnocení je podle něj i zkoumání dopadu na psychiku pacientů, a to sledování rizika rozvoje demence, deprese nebo posttraumatické stresové poruchy.

Studii bude kontrolovat etická komise. Zařadit je možné 100 až 200 lidí ve věku nad 16 let. „Svou účastí přispějí k poznání choroby a jejímu dopadu na zdravotní stav populace,“ dodal Žára.

ČTK