Nemocnice Frýdlant nemůže nabízet ortopedické operace

Nemocnice Frýdlant. Foto: Wikimedia

Soukromá nemocnice Frýdlant ze skupiny EUC nemůže nabízet jednodenní ortopedické operace, neuspěla ve výběrovém řízení. Pacienti teď musí na operace, jako jsou třeba artroskopie kolene, do Liberce nebo jiných nemocnic, informovala mluvčí nemocnice Dita Fuchsová. Do konce loňského roku platily pojišťovny ročně ve Frýdlantu 300 ortopedických operací, kvůli změně typu smlouvy musela ale nemocnice absolvovat nové výběrové řízení. Neuspěla.

„Ve výběrovém řízení jsme ke svému překvapení neuspěli, podle dostupných informací byl proti zástupce Libereckého kraje a některé zdravotní pojišťovny, zástupce ortopedické společnosti se hlasování zdržel. Ortopedickou péči ve frýdlantském výběžku poskytujeme již mnoho let. A to jak ambulanci dva dny v týdnu, tak i potřebnou operativu,“ komentoval výsledky výběrového řízení ředitel Nemocnice Frýdlant Jiří Madar. Ukončení operací může podle něj znamenat také uzavření ortopedické ambulance.

Frýdlantská nemocnice se potýkala s problémy už v minulosti. V létě 2018 z důvodu nedostatku lékařů přestala fungovat lékařská pohotovost, před Vánocemi 2018 muselo být ukončeno oddělení akutní chirurgické péče. Navíc v listopadu 2018 musela nemocnice zcela zastavit operace kvůli uzavření operačních sálů v souvislosti s otravou krve u devíti operovaných pacientů. Nikdo z nich nezemřel, posledního propustili z nemocnice na počátku ledna. Příčiny zatím nejsou jasné, policie případ stále vyšetřuje. Přesto mohla nemocnice 12. února znovu začít operovat.

Nemocnice chce nabízet jednodenní chirurgii s personálním 24hodinovým zajištěním lékařské i sesterské péče. V režimu jednodenní chirurgie jsou někteří pacienti přijati, operováni a propuštěni domů během téhož dne, někdy zůstávají po operaci v péči na lůžku do druhého dne. V současné době ale Liberecký kraj vyjednává s vlastníky o odkoupení nemocnice. Zařízení i péči pro pacienty z regionu by měla v polovině roku převzít Krajská nemocnice Liberec, obnovit tam pak plánuje i 24hodinovou péči.

ČTK/OMH