Nemocnice hradeckého kraje loni snížily ztrátu na 32 mil. Kč

Peníze. Foto: pixabay

Nemocnice Královéhradeckého kraje loni podle předběžných výsledků snížily souhrnnou ztrátu na 32,4 milionu korun z předloňského minusu 69,6 milionu korun. Celkové výnosy nemocnic loni vzrostly o 10,5 procenta na 2,92 miliardy korun. Novinářům to dnes řekli představitelé kraje a Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Kraj má nemocnice v Náchodě, Trutnově, Jičíně a ve Dvoře Králové nad Labem.

Pouze Oblastní nemocnice Jičín za loňský rok vykázala zisk, a to půl milionu korun po předloňském zisku deset milionů korun. Ostatní nemocnice opět vykázaly ztrátu. Nemocnice Náchod ztrátu snížila na 29,7 milionu korun z propadu 60 milionů v roce 2017. Hospodaření Náchoda bylo hlavním důvodem snížení celkové ztráty všech nemocnic. Nemocnice Trutnov měla loni ztrátu 2,7 milionu korun a Dvůr Králové 600.000 korun.

Dotace nemocnicím z krajského rozpočtu loni činila 236 milionů korun a meziročně se zvýšila o 46 milionů korun. Dotaci kraj nemocnicím poskytuje v rámci takzvaného závazku veřejné služby, kdy nemocnicím dotuje ztrátové obory. Z dotace kraje šlo loni 146 milionů korun na desetiprocentní zvýšení platů zhruba 2000 pracovníků nemocnic. Průměrnou mzdu v nemocnicích za loňský rok představitelé holdingu neuvedli.

„Snažíme se optimalizovat náklady a maximalizovat výnosy. Druhá část byla v minulosti podceněna,“ řekl k loňským výsledkům náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09). Jeho slova dokládá to, že zatímco výnosy nemocnic loni vzrostly o více než desetinu, tak náklady vzrostly o necelých devět procent.

Podle předsedy představenstva Zdravotnického holdingu Mariana Tomášika k růstu výnosů přispělo i společné vyjednávání nemocnic se zdravotními pojišťovnami. Zlepšení hospodaření přinesly i společné tendry nemocnic na nákup zdravotnického materiálu a daňová optimalizace v rámci celé skupiny, uvedl.

Největší krajská nemocnice Náchod loni uspořila na nakupovaných službách a na lécích. Náklady na materiál udržela na úrovni roku 2017. „Po třech letech se nám (díky zvýšeným zdravotnických výkonům) podařilo zajistit plnou úhradu od zdravotních pojišťoven tak, jak to umožňuje úhradová vyhláška,“ řekla ředitelka nemocnice Ivana Urešová. Dodala, že důvodem ztrátového hospodaření Oblastní nemocnice Náchod je především její nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, která jako samostatné pracoviště vykázala ztrátu 30 milionů korun.

Definitivní výsledky loňského roku by mohly být podle Cabicara ještě o něco lepší, protože nyní nemocnice ještě jednají se zdravotními pojišťovnami o zaplacení takzvaných dohadných položek. Do skupiny Zdravotnického holdingu ještě patří společnost Královéhradecká lékárna, která loni vykázala zisk 11,8 milionu korun. Firma zásobuje léky krajské nemocnice a provozuje několik veřejných lékáren.

Budoucím cílem kraje je podle Cabicara snižovat příspěvek kraje nemocnicím. Pro letošní rok kraj nemocnicím zatím v rámci vyrovnávací platby rozdělil 140 milionů korun a dalších 86 milionů na to v letošním rozpočtu ještě má. Letošní desetiprocentní zvýšení platů v nemocnicích by podle kraje měly pokrýt zvýšené výnosy od zdravotních pojišťoven.

ČTK