Nemocnice Klatovy hledá dárce plazmy, kteří se vyléčili z covidu

foto: pixabay

Klatovská nemocnice začíná odebírat takzvanou rekonvalescentní plazmu od lidí, kteří prodělali a úspěšně se vyléčili z onemocnění covid-19. Jejich plazma obsahuje protilátky, které zvyšují schopnost bojovat s koronavirovou infekcí. Transfuze tak může být u vybraných pacientů vhodnou léčebnou metodou. Nemocnice nyní hledá dárce této rekonvalescentní plazmy a vyzývá je, aby pomohli s léčbou dalších nemocných, řekl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

„Při koronavirové infekci si vytvářejí někteří lidé specifické obranné protilátky proti tomuto virovému onemocnění. Nejvyšší koncentrace protilátek bývá u těch, kteří v souvislosti s onemocněním měli vysoké horečky či jiné významné příznaky nebo byli s tímto onemocněním hospitalizováni,“ uvedla vedoucí lékařka transfuzních služeb Klatovské nemocnice Jana Zítková.

K dárcovství zve zejména ty, kteří onemocnění prodělali v druhé vlně pandemie, tedy zhruba od srpna do současnosti. Odběr mohou absolvovat alespoň s dvoutýdenním odstupem od skončení nemoci respektive od ukončení izolace.

Plazmu lze získat přímo přístrojovým odběrem, případně standardním odběrem krve, z níž se pak následně plazma oddělí.

„Pro získání rekonvalescentní plazmy je vhodnější první varianta. Získáme z ní tři jednotky plazmy a odběr plazmy lze opakovat už po týdnu, zatímco z krve jen jednu jednotku a další odběr krve nejdříve po dvou měsících. Taková prodleva už ale snižuje výskyt protilátek,“ vysvětlila Zítková.

Odběry začnou v domluvených termínech od 2. listopadu. Vhodní zájemci si mohou rezervovat termín na telefonních číslech 376 335 863 a 732 916 196.

Vědci předpokládají, že rekonvalescentní plazma může být podána pacientům s těžkým průběhem nemoci, aby se zvýšila jejich schopnost bojovat s virem. Ve více státech vypracovávají studie, které hodnotí využití a prospěch rekonvalescentní plazmy jako léčby a pro prevenci infekce u některých vysoce rizikových pacientů s onemocněním covid-19. Rekonvalescentní plazma může poskytnout imunitu tím, že pacientům poskytne neutralizační protilátky, dodal Kokoška.