Nemocnice krev mají, i když darování omezuje mj. cestování

 Jihomoravské nemocnice přes léto nedostatkem krve netrpí, přestože okruh možných dárců zužují cesty do zahraničí nebo klíšťata. Když krev chybí, zvou zdravotnická zařízení dárce k odběru třeba pomocí facebookových stránek. Nemocnice si v případě potřeby také vypomáhají a posílají krev tam, kde je aktuálně nedostatek, zjistila ČTK v anketě.

„V posledních týdnech máme dobré zásoby transfuzních jednotek, díky kterým pokryjeme každodenní provoz nemocnice,“ uvedl mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil. „Dobře pracujeme s dárcovskou základnou a odběry domlouváme s dostatečným předstihem,“ řekl mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Fakultní nemocnice Brno má podle mluvčího Pavla Žáry v registru přes 20.000 dárců. Nikdy jich ale není dost.

Ne všichni mohou přes léto krev darovat. „Dárcovství krve v létě omezuje především vyšší aktivita klíšťat a dovolená v oblastech s výskytem krví přenosných chorob. Dárce pak z preventivních důvodů nemůže po dobu čtyř týdnů darovat krev,“ uvedl Zdražil. Riziko představuje také třeba západonilská horečka. Také ti, kteří navštívili například Řecko, Rumunsko nebo Kypr, musí odběr odložit alespoň o měsíc.

Nemocnice lákají nové dárce přes sociální sítě. I díky kampani „450 ml naděje“ získala Nemocnice Hodonín krev od 41 prvodárců. „Dárcovství je bezplatné, lidé se většinou spokojí s tím, že udělali dobrý skutek,“ uvedla vrchní laborantka Oddělení laboratorní medicíny Nemocnice Hodonín Zuzana Sečková.

Fakultní nemocnice Brno má na facebooku stránku Dárce krve FN Brno, kde se lidé dozví užitečné informace o dárcovství. Nemocnice je upozorní například na aktuální nedostatek některé z krevních skupin a vyzve je k odběru.

Do znojemské nemocnice chodí darovat krev třeba i středoškoláci. „Všimli jsme si, že u nás také funguje jakési rodinné dárcovství díky rodinným vazbám,“ uvedl Jajtner.

ČTK