Nemocnice mají mít speciální linku a tým pro případ nouze

Lékařský stůl. Foto: Pixabay

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo nemocnicím vytvořit speciální telefonní linku a tým, který bude zasahovat při náhlém zhoršení pacientova stavu. Úřad o vydání metodického pokynu informoval v tiskové zprávě. Velkou pozornost vyvolal nedávno případ z pardubické nemocnice, kdy chlapec zůstal po operaci mandlí v bdělém kómatu. Pomoc krvácejícímu dítěti provázely zmatky a průtahy, policie v kauze z roku 2017 obvinila letos nemocnici a tři zdravotníky.

V metodickém pokynu doporučuje ministerstvo každému poskytovateli akutní lůžkové péče, včetně jednodenní, vytvořit resuscitační tým pro zásahy mimo běžná oddělení intenzivní a specializované péče a každoročně všechny zdravotníky školit v nácviku řešení krizových situací.

„Náhlé zhoršení zdravotního stavu pacienta mimo oddělení intenzivní akutní lůžkové péče nebo specializované ambulantní péče je předvídatelnou rizikovou situací, na jejíž řešení musí být poskytovatelé zdravotních služeb systémově připraveni,“ uvedl v tiskové zprávě ministr Adam Vojtěch (za ANO).

Tým by měl být dostupný v souladu s doporučeními Evropské resuscitační rady na lince 2222. Členem týmu musí být lékař a zdravotnický pracovník vykonávající nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu. Zajišťovat ho může i zdravotnická záchranná služba na základě smlouvy.

Resuscitační týmy by mohly zabránit podobným situacím, jako je případ z pardubické nemocnice. V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, nebyla mu zřejmě včas poskytnuta pomoc a následně upadl do bdělého kómatu. Rodina podala na nemocnici několik žalob a žádá odškodné. Česká televize uvedla před několika měsíci dokument z cyklu Infiltrace, který na záznamech bezpečnostní kamery ukázal tehdejší zmatky při záchraně krvácejícího chlapce na chodbě ambulance ORL.

ČTK