Nemocnice Milosrdných bratří má nové CT s umělou inteligencí

FOTO: NMB

Nový výpočetní tomograf SOMATOM go.Top nahradil původní CT skener, který v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří sloužil 10 let a byl už technicky zastaralý. Nový tomograf, bez kterého se provoz nemocnice neobejde, zaplatil zřizovatel nemocnice město Brno.

„Pro město Brno je důležité, aby Brňané měli dostupnou, kvalitní a špičkovou léčbu. Velmi vítám, že Nemocnice Milosrdných bratří pořídila moderní CT, díky kterému bude schopno nabídnout pacientům nejkvalitnější způsob vyšetření v České republice,“ řekl 1. náměstek brněnské primátorky Petr Hladík při slavnostním zahájení provozu tomografu.

„Díky dotaci od našeho zřizovatele jsme mohli pořídit nový a špičkový CT přístroj s bohatou softwarovou výbavou. Pacienti naší nemocnice tak mohou mít jistotu, že se jim zde dostane té nejlepší možné diagnostické i léčebné praxe,“ uvedl ředitel nemocnice Pavel Piler.

Nový výpočetní tomograf poskytuje dobré snímky i kvalitní zobrazení cév. Rentgenka se spolu s detektory otočí během jedné vteřiny třikrát.

„Provádíme na něm všechna standardní CT vyšetření hlavy, hrudníku, břicha, páteře a končetin i angio CT a CT kolonoskopie. Umožňuje nám komfortněji pokračovat v provádění intervenčních výkonů pod CT kontrolou, které přichází v úvahu v našem zařízení. Další výhodou je i redukce artefaktů z utvrzení svazku záření u metalických implantátů. Nově nyní na tomto novém tomografu můžeme provádět i denzitometrii neboli měření hustoty kostní tkáně a posouzení množství obsažených minerálů v kostech. S přístrojem SOMATOM go.Top jsme z diagnostického hlediska velmi spokojeni,“ říká primářka oddělení Radiodiagnostiky Dana Riebelová.

Tomograf snižuje oproti starším přístrojům radiační zátěž na minimum. Komfort pacientů a jejich kontakt se zdravotníky také výrazně zvyšuje přenosný ovládací tablet, který dovoluje radiologickým asistentům ovládat přístroj a nastavovat parametry vyšetření přímo u pacienta. Asistent tak může s pacientem před skenováním lépe komunikovat, což výrazně snižuje stres a obavy z vyšetření. Pokročilý software nového CT přístroje obsahuje automatické funkce podporovaných umělou inteligencí (AI), které výrazně zjednodušují a zrychlují všechna vyšetření.