Česká inspekce životního prostředí uložila Fakultní nemocnici v Motole pokutu 200.000 Kč za překročení emisních limitů ve spalovně nebezpečných odpadů. Naměřené hodnoty ukázaly téměř trojnásobné překročení limitu pro emise dioxinů a furanů. Inspekce to uvedla v tiskové zprávě, pokuta nabyla právní moc loni v březnu. Podle inspekce nemocnice ihned po kontrole přistoupila k opatřením, aby se situace neopakovala.
Nemocnice překročila povolený emisní limit pro polychlorované dibenzodioxiny (PCDD) a polychlorované dibenzofurany (PCDF). „Naměřená hodnota na lince číslo jedna činila téměř trojnásobek povoleného limitu daného integrovaným povolením vydaným Krajským úřadem Středočeského kraje,“ uvedl ředitel pražského inspektorátu Václav Beroušek. Jelikož nemocnice ihned po kontrole začala pracovat na tom, aby se situace neopakovala, inspekce byla při stanovování pokuty mírnější.
Dioxiny vznikají mimo jiné při spalování odpadu. Podle informací ekologické organizace Arnika je pro člověka riziková především konzumace kontaminované potravy. Dlouhodobé působení dioxinů vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému a reprodukčních funkcí. Otrava vysokými dávkami se projevuje jako takzvané chlorakné.
V žebříčku největších znečišťovatelů za rok 2017, který Arnika sestavila, vykázaly nejvíce dioxinů v odpadech Třinecké železárny. Vysoké množství dioxinů v odpadech ohlásila také malešická spalovna. Arnika upozornila, že v roce 2017 obrovsky narostlo množství dioxinů předaných v odpadech z metalurgie a spaloven odpadů.
ČTK