Nemocnice Na Františku podepsala smlouvu s VZP do konce roku 2023

Nemocnice Na Františku

Vedení Nemocnice Na Františku podepsalo novou smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), která na rozdíl od dosavadních jednoletých kontraktů bude platit až do konce roku 2023. Podle dohody nemocnice s VZP, dalšími pojišťovnami, Prahou 1 a magistrátem by zařízení mělo nadále fungovat pro akutní péči a více se zaměřit na urgentní případy a spolupráci se záchrannou službou. Novinářům to sdělili zástupci nemocnice, VZP a Prahy. Zařízení má od Prahy 1 od příštího roku převzít hlavní město.

Vedení nemocnice připravilo koncepci dalšího rozvoje nemocnice, která se nyní zaměřuje zejména na internu, chirurgii, ortopedii a traumatologii a provozuje léčebnu dlouhodobě nemocných. V budoucnu by podle ředitele nemocnice Davida Erharta mělo přibýt oddělení plastické chirurgie, navázané zejména na chirurgickou léčbu rakovinu prsu.

Stavebně připravené je také oddělení lůžkové rehabilitace, které by se mělo otevřít v nejbližší době. Nemocnice podle ředitele v souvislosti s plánovanou užší spoluprací se zdravotnickou záchrannou službou plánuje znovu otevřít anesteziologicko-resuscitační oddělení s šesti lůžky a vybudovat vlastní biochemickou laboratoř.

V areálu nemocnice by měl vzniknout nový urgentní příjem, výjezdová stanice záchranné služby a přesunout by se sem měly lékařská pohotovost z polikliniky ve Spálené ulici a pohotovostní lékárna z ulice Palackého. Nemocnice má podle ředitele ambici zvyšovat počet lůžek, jejich počet však bude záviset na dalších jednáních. V současnosti zařízení provozuje 113 akutních lůžek a 46 lůžek následné péče.

Koncepce počítá s tím, že Nemocnice Na Františku zůstane akutní a nezmění se na nemocnici následné péče, což bylo podle Erharta původně v plánu. Podle ředitele pražské pobočky VZP Jana Bodnára se na tom vedení nemocnice, magistrátu a pojišťovny na jednáních shodli. „Potřebnost nemocnice, jak se ukazuje, tady opravdu je a v tuto chvíli nemůže být řeč o tom, že bychom ji přeměnili čistě na nemocnici následné péče, případně s nějakou doplňkovou funkcí polikliniky,“ uvedl. Nemocnice by měla více ulevit dalším pražským nemocnicím a poliklinikám, podle Erharta k tmu ještě kapacity má.

Nemocnici nyní provozuje městská část Praha 1, od příštího roku ji má převzít magistrát, respektive jím založená organizace. Podle radní Johnové se nyní připravuje rámcová smlouva, která bude řešit převod majetku, zaměstnaneckých smluv a podobně na nový subjekt. Dohoda počítá s tím, že nemovitosti zůstanou svěřeny městské části. Změna provozovatele podle Erharta a Bodnára nemá vliv na smlouvu s VZP, která se uzavírá přímo mezi nemocnicí a pojišťovnou.

V minulém volebním období chtělo bývalé vedení radnice Prahy 1 přenechat provoz zařízení soukromníkovi, z plánu však po kritice sešlo. Nemocnice vznikla v roce 1354, na konci 18. století byla největším zdravotnickým zařízením v Praze. Podle informací nemocnice se v ní ročně ošetří 80.000 pacientů v ambulancích, těch hospitalizovaných je 5500.

ČTK