Nemocnice Na Homolce má 30 let, navázala na sanatorium prominentů

Pražská Nemocnice Na Homolce byla zřízena před 30 lety, 25. listopadu 1990. Tehdy vznikla rozhodnutím ministerstva zdravotnictví jako státní příspěvková organizace. Nemocnice je nadstavbové klinické zařízení, které se od velkých fakultních nemocnic odlišuje tím, že neposkytuje kompletní spektrum služeb, ale zaměřuje se na mimořádně kvalifikovanou a technologicky vyspělou léčbu v určitých oborech.

Nemocnice Na Homolce, která sídlí na Praze 5, se specializuje na tři hlavní oblasti. Jedná se o neurologicko-neurochirurgický program (zahrnuje léčbu onemocnění mozku, míchy či páteře), kardiovaskulární program (léčba onemocnění srdce a cév) a diagnostický program. Kromě toho zařízení pacientům nabízí také ambulantní internu a chirurgickou, ortopedickou nebo urologickou péči.

Od roku 1992 je na Homolce instalován Leksellův gama nůž, který byl původně začátkem 90. let získán díky úspěšné celonárodní sbírce Nadace Charty 77 – Konto Míša. Přístroj pro operace mozku umožňuje dosáhnout vysoké přesnosti zaměření. Používá se například při odstraňování nádorů, léčbě epilepsie, Parkinsonovy nemoci nebo příznaků zeleného zákalu. Slouží pacientům z ČR i zahraničí. Loni nemocnice provedla dvacetitisící zákrok gama nožem.

Unikátní Leksellův gama nůž využívající elektromagnetické záření byl poprvé použit 26. října 1992. Nemocnice Na Homolce byla tehdy teprve osmým takto vybaveným pracovištěm v Evropě, přičemž přístroj byl v pořadí 37. na světě. Od roku 2010 je v nemocnici k dispozici nový gama nůž, který byl pořízen za přibližně 140 milionů korun ze státního rozpočtu (v loňském roce byl přístroj vylepšen).

Obchod se stal předmětem vyšetřování, které se týkalo transakcí, realizovaných za bývalého ředitele Vladimíra Dbalého (nemocnici vedl v letech 2006 až 2012) či jeho náměstka, primáře chirurgie Michala Toběrného. Zatím padly dva nepravomocné rozsudky. V první části byl Dbalý za braní úplatků ve výši 27,8 milionu korun za digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože odsouzen na devět let, proti verdiktu se odvolal. Tresty dostali i další spoluobžalovaní.

Loni v říjnu pak padl druhý, rovněž nepravomocný rozsudek, kdy soud Dbalému uložil 8,5 roku vězení a peněžitý trest 10,9 milionu korun. Případ se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních či právních služeb. Rozsudek ještě nepadl ve třetí části kauzy, jež souvisí s tendry na poradenské služby, dodávkami pro pracoviště navigované chirurgie či zakázkami na poskytování správy a vývoje aplikací.

Po odvolání Dbalého z funkce se nemocnice potýkala s finančními problémy, podle dříve zveřejněného auditu vynaložila nehospodárně 3,4 miliardy korun, tedy prakticky svůj roční rozpočet. Kvůli výsledkům ministerské kontroly v červenci 2018 rezignoval ředitel Ivan Oliva, který měl finance stabilizovat jako krizový manažer po odchodu Dbalého. Novým ředitelem nemocnice se v listopadu 2018 stal Petr Polouček, který mimo jiné obměnil klíčové členy managementu.

Nemocnice Na Homolce navazuje na činnost Sanatoria poštovních zaměstnanců (SANOPZ; vzniklo 1923), pozdějšího Státního sanatoria a Státního ústavu národního zdraví, které sloužily pro léčení nejvyšších představitelů komunistického režimu. Po listopadu 1989 se zdravotnické zařízení, sídlící nedaleko motolské nemocnice v budově postavené v letech 1984 až 1989, otevřelo širší veřejnosti.

Nemocnice během uplynulých desetiletí zaznamenala řadu úspěchů či prvenství i ve světovém kontextu. V roce 1999 například zahájila provoz pozitronové emisní tomografie (PET), první v postkomunistické Evropě. V roce 2005 nemocnice otevřela první centrum robotické chirurgie v Česku; světovým prvenstvím pak byla cévní robotická operace. Před osmi lety, v roce 2012, na Homolce také jako první na světě voperovali pacientovi bezdrátový kardiostimulátor.

Nemocnice letos v lednu uvedla, že v příštích třech letech plánuje investice za 650 milionů korun. Pořídit chtěla novou magnetickou rezonanci, přístroje pro operace mozku nebo na měření sluchu při operacích nádorů vnitřního ucha. Podle výroční zprávy za rok 2019 disponuje Homolka 357 lůžky, hospitalizováno v ní bylo 21.620 pacientů, zhruba o tisícovku více než v roce 2018. Ve zdravotnickém zařízení k loňskému roku pracovalo 1766 lidí.

čtk