Nemocnice Pardubického kraje žádají o vánoční výpomoc studenty

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Pardubický kraj a jeho nemocnice osloví s prosbou o pomoc studenty vysokých a středních škol. S jejich pomocí chce zajistit fungování nemocnic akutní lůžkové péče během vánočních svátků. 

Zároveň by mohli na pomocných pozicích pracovat dobrovolní hasiči, uvedl v tiskové zprávě po jednání krajského krizového štábu mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

Nemoc covid-19 se nevyhýbá ani lékařům, zdravotním sestrám a dalším pracovníkům nemocnic. Nejvíce je v současnosti zasažena Chrudimská nemocnice, kde je nemocných 150 pracovníků, z toho přes 90 s koronavirem. Před týdnem byla kvůli tomu uzavřena lůžková část chirurgického oddělení, 6. prosince porodnice. Péči o rodičky zajišťuje nedaleká nemocnice v Pardubicích. Nemocná je i část personálu interny. Podle hejtmana Martina Netolického (3PK) útlum péče v Chrudimské nemocnici není na pořadu dne a o nynější pacienty je postaráno.

Kraj a nemocnice se obrátí na studentky a studenty Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, ale i lékařských fakult a plnoleté studenty středních zdravotnických škol. Domluvena je také výpomoc dobrovolných hasičů, kteří by mohli na základě honorovaných dohod působit na pozicích dělníků ve zdravotnictví.

Další jednání budou podle hejtmana pokračovat v pondělí. „Domluvili jsme se, že do pondělí předloží primáři jednotlivých oddělení rozpisy služeb přes vánoční svátky a na základě toho vyhodnotíme nezbytnost fyzické pomoci tak, aby nebyl chod oddělení omezen,“ uvedl Netolický.

ČTK