Aktuální informace ze zdravotnictví a sociální péče

Nemocnice Pelhřimov testuje e-neschopenky, udělá seminář pro další

V Pelhřimovské nemocnici pokračuje testování e-neschopenek. Jejich vystavování bude povinné od 1. ledna příštího roku. Proškoleni zatím byli jen pracovníci chirurgického oddělení. Díky propojení s nemocničním informačním systémem je jednodušší vyplňování osobních údajů o pacientovi. Obsluhu ale zaskočila povinnost přesného zadávání adresy zaměstnavatele, pacienti ji často neznají, řekla mluvčí nemocnice Petra Černo.

„Z databáze České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) tam ale vyjíždí varianty adres, to je trochu změna, které se musí obsluha věnovat,“ řekla Černo. Od příštího týdne začnou e-neschopenky zkušebně vyplňovat i další oddělení. Pacientů se ale testování netýká, dál jim k potvrzení pracovní neschopnosti slouží jen papírová verze.

Pelhřimovská nemocnice je jedinou z pěti nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina, která e-neschopenky testuje. Své zkušenosti chce předat i kolegům z dalších nemocnic. Seminář by se podle mluvčí mohl uskutečnit do 10. prosince. Bude ale mít jen částečný význam, protože krajské nemocnice nepoužívají jednotný informační systém. Proto se jejich propojování s databází ČSSZ může v detailech lišit.

O testování v předstihu by měl zájem i jihlavský praktický lékař Jiří Havránek. Zavedení systému od 1. ledna bude podle něho náročné, protože jde podle jeho zkušeností z hlediska počtu vystavovaných pracovních neschopností o exponovanou dobu. „Po svátcích přijdou lidi se zničenými žaludky nebo s virózami, když se do ordinace nahrne deset lidí s novými neschopenkami, se kterými bychom neuměli pracovat, všechno by se tu zablokovalo,“ řekl. Vhodnější by podle něj bylo to, kdyby stát nějakou dobu umožnil souběh vystavování elektronických i papírových dokladů o pracovní neschopnosti podobně, jako tomu bylo v případě elektronických receptů na léky.

Zavádění systému e-neschopenek začalo v Pelhřimově podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) 6. listopadu. Kraj za testování zaplatil asi 50.000 korun. Změny v softwaru platí dodavatelé informačních systémů, které nemocnice mají. „Vzhledem k tomu, že nastavení systému si vyžádala legislativní povinnost, bude aktualizace softwaru v ostatních nemocnicích provedena zdarma,“ řekla už dřív mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Pro soukromou ordinaci znamená zavedení e-neschopenek náklad minimálně 5000 korun, což je podle Havránka cena samotného modulu potřebného k fungování systému. Další náklady jsou spojené s měsíční údržbou.

ČTK

Aktuální číslo
Objednat »