Nemocnice Šumperk koupila v Británii variabilní porodnický gauč

Nemocnice Šumperk zakoupila do porodnice variabilní porodnický gauč, který umožňuje ženám rodit pohodlně v jakékoliv poloze, a podporuje tak přirozené porody. Porodnický gauč vyrobila firma v Británii a v Česku je novinkou, používat ho začala Fakultní nemocnice Ostrava. Šumperská nemocnice za nákup rozměrného gauče a jeho dopravu do Česka zaplatila 170.000 korun. Šumperská porodnice je podle Hanke nyní jediná v Olomouckém kraji, která možnost rodit na gauči ženám nabízí.

Gauč se skládá ze tří dílů, které lze různě polohovat. Rodičky na něm mohou při porodu trávit více času ve vertikálních polohách. Například se mohou o gauč různě opírat, mohou na něm i klečet nebo ležet. „Chtěli jsme nabídnout maminkám možnost porodit i jinak než na klasickém porodním lůžku. Obrovskou výhodou nového gauče je jeho variabilita a umožnění porodu v téměř jakékoliv poloze, kterou si rodička intuitivně zvolí, a to i za cenu určitého nepohodlí pro zdravotnický personál,“ uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Šumperk Karel Huml.

Porodnická pomůcka umožní do aktivního porodního děje více zapojit i otce. „Ti mohou na novém gauči například maminku během porodu objímat v náručí a mohou být aktivní součástí celého toho krásného procesu. To klasické porodní lůžko neumožňuje. Takže nejenže si žena může vybrat polohu, která je jí během porodu nejpříjemnější a může rodit tak, jak to instinktivně cítí, ale zároveň může být rodina od samého začátku při sobě,“ podotkla vedoucí porodní asistentka Anna Holinková.

Primář upozornil na to, že ženy budou mít ve volbě způsobu porodu v šumperské porodnici i nadále vždy na výběr mezi gaučem a porodním lůžkem. „Některé rodičky v závěru porodu dají nakonec přednost klasickému porodnímu lůžku, na kterém se mohou lépe zapřít. To, že žena neporodí na gauči, není známka žádného selhání. Naopak má možnost volby té nejlepší polohy, která jí vyhovuje, a to je hlavní poslání gauče,“ dodal Huml.