Nemocnice Šumperk pořídila do porodnice centrální monitorovací systém

Nový centrální monitorovací systém, který sleduje srdeční akci plodu i frekvenci a intenzitu děložních stahů, pořídila do své porodnice Nemocnice Šumperk. Lékaři díky moderní technologii mohou z jakéhokoliv místa na dálku sledovat tyto důležité fyziologické funkce. KTG centrální monitorovací systém stál 1,5 milionu korun a jeho nákup Nemocnice Šumperk financovala pomocí evropské dotace, sdělil primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Šumperk Karel Huml.

„Kardiotokografické sledování je standardní součástí monitorace plodu, a to jak ke konci těhotenství, tak během samotného porodu. Díky nově pořízenu monitorovacímu centrálnímu systému máme prakticky kdykoliv a z každého místa on-line přístup na jakýkoliv kardiotokografický záznam, který se natáčí v naší porodnici. A tím máme v podstatě dokonalý přehled o průběhu porodu a o stavu miminka,“ uvedl Huml.

Monitorování ozev plodu je u porodu podle Humla velmi důležité. „Díky průběžnému sledování těchto důležitých dat může personál předcházet mnoha komplikacím jak před porodem, tak v jeho průběhu,“ uvedl.

Loni Nemocnice Šumperk vybavila své porodní boxy novými kardiotokografickými monitory s telemetrickou sondou. „To znamená, že se nastávající maminky mohou volně pohybovat, lehnout si do úlevové polohy, a to i během pravidelného a nezbytného monitorování plodu. Maminky se mohou jít i sprchovat, protože sondy jsou voděodolné,“ podotkla vedoucí porodní asistentka šumperské nemocnice Anna Holinková.

Kardiotokografický monitor plodu lékaři dříve natáčeli tak, že budoucí maminky byly napojeny na měřící přístroj a mohly se pohybovat jen tak daleko, kam dosáhly kabely od jednotlivých sond. „To bylo značně nepohodlné nejen pro budoucí rodičky, ale i pro personál porodního sálu. To se v loňském roce díky novým bezdrátovým telemetrickým sondám, úplně změnilo,“ dodala Holinková.

Nemocnice Šumperk poskytuje základní i specializovanou zdravotní péči pro spádovou oblast čítající až 200.000 obyvatel. Ročně je v šumperské nemocnici hospitalizováno přes 20.000 pacientů.