Nemocnice Šumperk přeočkovala lékaře a sestry proti spalničkám

Laboratorní vyšetření zatím podstoupilo zhruba 850 zaměstnanců. U 240 z nich se prokázala nízká hladina protilátek, proto byli zdravotníci přeočkováni , archiv Nemocnice Šumperk

Nemocnice Šumperk nechala přeočkovat 240 svých lékařů a zdravotních sester proti spalničkám, kterými se v posledních letech v Česku ročně nakazí několik stovek lidí. Díky očkování by se mělo snížit riziko, že se zdravotníci při výkonu své profese nakazí touto nebezpečnou infekcí, což by při vyšším počtu nemocných mohlo ohrozit i chod nemocnice.

Lékaři i sestry z šumperské nemocnice nejprve podstoupili laboratorní vyšetření, které ukázalo, zda jsou vůči spalničkám imunní a mají v těle dostatek ochranných protilátek. „Laboratorní vyšetření zatím podstoupilo zhruba 850 zaměstnanců. U 240 z nich se prokázala nízká hladina protilátek nebo v těle žádné protilátky neměli. Všichni proto byli následně přeočkováni,“ uvedla hlavní sestra Nemocnice Šumperk Monika Žaitliková.

Ačkoliv jsou spalničky dětská nemoc, nakazit se mohou i dospělí, kteří mají nízkou hladinu protilátek. Loni bylo v Česku evidováno 203 případů onemocnění spalničkami. Letos do poloviny srpna podle údajů ministerstva zdravotnictví onemocnělo spalničkami 585 lidí. Světová zdravotnická organizace v létě zrušila České republice, Británii, Řecku a Albánii status zemí, v nichž byly vymýceny spalničky.

Nejohroženější skupinou mezi dospělými jsou podle odborníků právě lékaři a sestry, kteří přicházejí s nemocnými do styku. „Přestože se v letošním roce na Šumpersku objevily zatím jen tři případy, nechceme nechat nic náhodě. Naše zaměstnance chceme před případným onemocněním ochránit a zároveň udělat vše pro to, aby v případě opětovného zvýšeného výskytu spalniček v našem regionu nedošlo mezi zdravotníky k šíření nemoci,“ podotkla Žaitliková.

Upozornila na to, že v minulých letech musely některé nemocnice omezit provoz kvůli hromadnému nakažení zdravotníků spalničkami. „Toho se chceme samozřejmě vyvarovat a udělat vše pro to, abychom případně nemuseli omezovat zdravotní péči,“ dodala.

Spalničky se šíří kapénkami a jsou vysoce nakažlivé. Prvními příznaky jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Později se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho, ruce a nohy.