Nemocnice Trutnov otevřela novou magnetickou rezonanci

Magnetická rezonance umožní kratší dobu vyšetření

Oblastní nemocnice v Trutnově uvedla do provozu novou magnetickou rezonanci a rentgen, stálo to 34 milionů korun. Samotná rezonance přišla na 23 milionů korun a rentgen na šest milionů korun. Zbytek nákladů představovaly stavební práce. Nemocnice Trutnov ročně hospitalizuje 13 000 pacientů a dělá přes 4000 operací. Disponuje 300 akutními lůžky a má 620 zaměstnanců.

Nová magnetická rezonance umožní kratší dobu vyšetření. Bude mít kvalitnější zobrazovací schopnosti a přesnější diagnostiku. „Má pětkrát vyšší intenzitu magnetického pole než přístroj, který jsme tu dosud měli. Rozšíří se spektrum vyšetření, které zde budeme moci provádět,“ uvedl primář radiodiagnostického oddělení Jiří Bažant. Starou rezonanci, která v Trutnově sloužila přes deset let, hodlá kraj věnovat do Arménie. Předpokládaná životnost nového přístroje bude nejméně deset let.

Nové rentgenové skiagrafické pracoviště má kvalitnější zobrazení a zároveň pacienty vystavuje nižší radiační zátěži. „Přístroj umožňuje nejen prosvěcování, tedy skiaskopii, na vysoké úrovni, ale také snímkování, tedy skiagrafii, kde je velkou výhodou provádění dlouhých snímků. Tudíž jsme schopni například vytvořit snímek celé páteře,“ uvedl Bažant.

Pořízení magnetické rezonance a skiagrafu bylo závěrečnou částí projektu modernizace vybavení nemocnice za 75 milionů korun. Evropská dotace z programu IROP by měla pokrýt asi 85 procent nákladů. Součástí nákupu byly například infuzní technika pro oddělení ARO, chirurgie, interny a neurologie či ultrazvuk pro porodnici. Nejdražší ze všech přístrojů byla právě magnetická rezonance.

V krajských nemocnicích je magnetická rezonance zatím jen v Trutnově a čekací doby na vyšetření jsou dlouhé. Kraj proto chce magnetickou rezonanci pořídit i do nemocnice v Náchodě. Náchodské nemocnici se ale zatím nedaří vybrat dodavatele rezonance. Dosavadní dva tendry na dodavatele nemocnice zrušila a v závěru března vypsala třetí tendr. V něm je předpokládaná hodnota rezonance a stavebních úprav stanovena na 51 milionů korun bez DPH.

Postup náchodské nemocnice v minulých dnech kritizoval poslanec Pavel Plzák (ANO). K opakování tendru uvedl, že to „vypadá, že se bude soutěžit tak dlouho, dokud nevyhraje správný uchazeč“. Nemocnice Plzákovy výhrady odmítla a uvedla, že v zakázce postupovala transparentně.

Současnou největší investicí kraje ve zdravotnictví je přestavba Oblastní nemocnice v Náchodě za 1,344 miliardy korun bez DPH zahájená loni v dubnu. Hotovo by mělo být v polovině roku 2020.