Nemocnice v Bohumíně nabízí nově CT vyšetření

nemocnice Bohumín, foto: nembo.cz

Bohumínská městská nemocnice dnes otevřela nové CT pracoviště, obyvatelé tak za vyšetřením již nebudou muset jezdit do okolních zdravotnických zařízení. Nový počítačový tomograf lékařům umožní rychle a přesně diagnostikovat akutní i chronická onemocnění. Za přístroj nemocnice zaplatila téměř pět milionů korun, nutné stavební úpravy za 3,5 milionu uhradilo město, řekla mluvčí radnice Lucie Balcarová.

„Nový CT přístroj je pro naši nemocnici klíčový, a to hlavně pro chirurgické a interní obory. Umožní nám provádět i náročná vyšetření rychle, přesně a maximálně efektivně. Lékařům přinese vysoce kvalitní obrazy a pacienty nebude zbytečně zatěžovat, protože pro vyšetření je zapotřebí jen nízká dávka rentgenového záření,“ uvedl ředitel nemocnice Svatopluk Němeček.

Podle primářky radiodiagnostického oddělení Simony Bobkové se CT bude nejčastěji používat k vyšetření při úrazech hlavy, páteře, ale také při podezření na cévní mozkovou příhodu nebo k diagnostice a posouzení rozsahu nádorových onemocnění.

Stavební práce nemocnice zahájila letos v březnu, od léta přístroj testovala. Samotné CT vyšetření trvá deset až 30 minut, vlastní skenování pak jen několik vteřin. Nemocnice předpokládá, že na něm ročně provede až 4500 vyšetření.

Dosud pacienti museli za vyšetřením jezdit do okolních měst, například do Karviné. „Transport vždy znamená časové zdržení, a to může ohrožovat život pacienta. Pracoviště budou moci využívat nejen Bohumíňáci, ale také lidé z okolních měst. Výrazně se jim tak zkrátí čekací lhůty na toto specializované vyšetření,“ doplnil Němeček.

Nemocnici v Bohumíně má město pod svou správou už 23 let. Posledních pět let přispívá na její provoz ročně 18 milionů korun, investuje i do modernizace nemocnice. Aktuálně plánuje rozšíření parkování a přesun všech ambulancí, umístěných po jednotlivých odděleních, do jedné budovy.

ČTK