Nemocnice v Boleslavi má poradnu pro pacienty s poruchami paměti

Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a.s.

Mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice zřídila poradnu pro pacienty s poruchami paměti. Vznikla na neurologickém oddělení, nabízí ucelenou diagnostiku a zprostředkování léčby v časných stadiích poruchy, sdělila ČTK v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Hana Kopalová.

Poradna pro kognitivní poruchy, tedy poruchy poznávacích funkcí, především paměti, řeči nebo pozornosti, je určena nejen pacientům s demencí, ale také jejich rodinám. Právě nejbližší těchto pacientů si podle Kopalové první všímají příznaků a v budoucnu o tyto pacienty doma pečují.

„Rodina si většinou všimne změny chování svého blízkého, člověk není najednou například schopen řešit běžné věci, co řešil dříve. Mění se jeho zájmy. Začíná být pasivnější, začíná zapomínat a může docházet k celkovému omezení kontaktu s okolím, přerušuje své sociální vazby a člověk se izoluje,“ řekl lékař poradny pro kognitivní poruchy Michal Fišer.

Podle Fišera je ideální, aby do poradny chodili lidé, kteří ještě nemají rozvinutou demenci, ale pouze mírnou poruchu. Není výjimkou, že první příznaky lze sledovat i u pacientů kolem 40 let věku.

„V této fázi jsme jim schopni nabídnout léčbu, která má smysl a která umí toto období soběstačnosti maximálně prodloužit,“ řekl Fišer. Poradna neumí řešit pozdní stadia vývoje chorob.

Neurologické oddělení plánuje kampaň na vyhledávání nových pacientů. Zájemci o poradnu by měli mít doporučení od svého lékaře či alespoň výpis ze zdravotní dokumentace. Léčba je ambulantní, ambulance funguje každé úterý od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 14:30.

ČTK