Nemocnice v Brně začala rekonstrukci psychiatrie za 638 milionů

FN Brno. Zdroj: wikipedie

Fakultní nemocnice Brno zahájila rekonstrukci psychiatrické kliniky za 638 milionů korun. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Práce mají skončit v říjnu roku 2021. Podle Žáry pavilon už nevyhovuje. Většinu nákladů pokryje dotace z Evropské unie, asi 100 milionů dá nemocnice.

Klinika se nachází v pavilonu G z roku 1962. „Projde kompletní opravou. Nová pracoviště psychiatrie splní standard akutní lůžkové psychiatrické péče a standard péče poskytované v centrech duševního zdraví, které vydalo ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl Žára.

Základní myšlenkou je ponechat pavilon G v co největší míře tak, jak byl původně navržený, a rozšířit ho o dva nízkopodlažní objekty, které vytvoří uzavřená atria. „Tímto řešením zůstane plně zachované využití stávajícího objektu, který po komplexní rekonstrukci bude i nadále vyhovovat pro daný provoz. Současně vzniknou nové kapacity pro zkvalitnění poskytované péče,“ řekl Žára.

Podle něj je důležité umístění lůžek s přímou vazbou na park, který je součástí plánované investice. „Cílem projektu je zvýšení kvality péče, zjednodušení a zefektivnění diagnostického a terapeutického procesu u nemocných s nejzávažnějšími onemocněními s vysokou incidencí v populaci České republiky,“ uvedl ředitel nemocnice Roman Kraus.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) netkví reforma duševního zdraví jen v budování terénních multidisciplinárních týmů, které pomáhají pacientům v domácím prostředí, ale také ve změně systému péče o duševně nemocné. „Její součástí je kultivace a rozšiřování akutní péče, která je dnes nedostatečná. Nejde pouze o navyšování počtu lůžek akutní péče, ale i její poskytování v podmínkách naplňujících standard moderního zdravotnického zařízení,“ řekl Vojtěch. Dodal, že prostředí má vliv na rychlost a kvalitu uzdravení pacienta.

Klinika má ročně přes 1000 hospitalizací, pacienty jsou například lidé s depresemi, schizofrenií, ale také s poruchami příjmu potravy.

ČTK