Nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku plní lidé s covidem

V nemocnicích v Prostějově, Přerově a Šternberku leží 172 pacientů nakažených novým koronavirem, z toho 26 lidí je ve vážném stavu na odděleních ARO a JIP. Za poslední týden se počet hospitalizovaných pacientů s covidem 19 v těchto třech nemocnicích zvýšil zhruba o dvě desítky. Nemocnice mají pro lidi nakažené koronavirem ještě volná lůžka.

„Počty covid pozitivních pacientů, kteří potřebují hospitalizaci, začaly dramaticky růst zhruba v polovině října. Ještě v polovině září u nás leželo v průměru okolo 25 pacientů. Minulý víkend už to bylo 155 pacientů a během tohoto týdne počty dále narůstaly až k téměř 180,“ uvedla Marsová. Nejvytíženější je nyní prostějovská nemocnice, kde leží 83 osob s covidem-19, z toho 13 ve vážném stavu.

Nemocnice společnosti AGEL Středomoravská nemocniční podle Marsové ještě disponují lůžkovými kapacitami pro pacienty s covidem-19, pokud by se situace dále zhoršovala. „Aktuálně máme kapacitu nastavenu na 180 standardních lůžek a až 30 lůžek typu ARO a JIP,“ uvedla.

V Nemocnici Agel Jeseník je hospitalizováno 38 pacientů nakažených koronavirem, z toho jsou tři v péči lékařů oddělení ARO. Je to zatím nejvyšší počet od začátku epidemie. „Naše nemocnice neustále navyšují kapacity covidových jednotek. Tato lůžka jsou vždy prakticky ihned obsazena,“ upozornil předseda představenstva společnosti Agel Aleš Herman.

Kvůli prudkému nárůstu poptávky po testování zvýšily kapacitu odběrová místa nemocnic i laboratoře skupiny Agel. „Analýzy PCR provádíme v našich laboratořích v Ostravě-Vítkovicích, v Prostějově a Plzni a aktuálně dokážeme vyhodnotit až 3000 vzorků denně,“ dodal Herman.

V celém Olomouckém kraji bylo v pátek ráno kvůli nákaze novým koronavirem hospitalizováno 563 lidí, z toho 97 na odděleních JIP. Ve FN Olomouc leželo v pátek kvůli nákaze koronavirem 152 pacientů, z nich 53 na JIP. Nemocnice má ještě lůžka v rezervě, musela už ale omezit neakutní péči.

STO/ČTK