Nemocnice v Rumburku zatím funguje bez přerušení provozu

Lužická nemocnice a poliklinika

Lužická nemocnice v Rumburku zatím funguje bez přerušení provozu. Zdravotnická péče pro 55.000 obyvatel Šluknovského výběžku je tak zajištěna. Žádné hromadné výpovědi vedení neobdrželo. Řekl to ředitel nemocnice Petr Dubravec. O případném převzetí nemocnice bude jednat příští týden Krajská zdravotní s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a ministrem zdravotnictví. Zatím čeká na výsledky auditu.

Zadlužené zdravotnické zařízení skončí insolvenci. „Návrh na insolvenci bude podán ještě dnes. Nemocnice zatím běží, v plném rozsahu je zajištěna péče o pacienty,“ řekl Dubravec. Nemocnice už před prázdninami omezila částečně provoz některých oddělení. Například ve vybraných dnech v červenci nefunguje radiodiagnostické pracoviště (RDG), domluvena je výpomoc ve Varnsdorfu, ohlášena je dovolená na gynekologické ambulanci.

Rumburští zastupitelé minulý týden odmítli uhradit ztrátu nemocnice za loňský rok ve výši 52 milionů korun. Jaký je celkový dluh nemocnice, by měl ukázat audit, který si nechala udělat Krajská zdravotní (KZ), jež spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji. Výsledky auditu budou známy 20. července. „Pokud představenstvo nebude znát výsledek zadaného auditu a nebude mít tak dostatek informací k učinění kvalifikovaného rozhodnutí, zda nemocnici převzít či nikoli, Lužickou nemocnici a polikliniku převzít nemůže,“ uvedla dnes KZ ve zprávě zaslané ČTK.

Zástupci KZ se příští týden sejdou se zástupci VZP a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Ministr už dříve uvedl, že je nutné, aby KZ převzala nemocnici.

Blíž než do nemocnice v Děčíně to mají někteří obyvatelé Šluknovského výběžku do sousedního Německa. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jde o provázání péče podobně jako na rakouských hranicích, kde mohou Češi čerpat péči hrazenou z českého zdravotního pojištění. Na hrazení péče i za hranicemi se chystají také zdravotní pojišťovny. Nyní je z evropského pojištění hrazena jen akutní. Druhá nejmenší ze sedmi pojišťoven, RBP (dříve Revírní bratrská pokladna) s asi 430.000 klienty, je připravena svým klientům z řad obyvatel či návštěvníků Šluknovského výběžku hradit kromě akutní i běžnou péči v Německu. Svým tamním pojištěncům, kterých je v regionu několik desítek, zašle formuláře, které je možné předložit v německém zdravotnickém zařízení. Zřídila pro ně také informační linku, informoval ČTK tiskový mluvčí této pojišťovny Ivo Čelechovský.