Nemocnicím Pardubického kraje se loni dařilo zvýšit počet lékařů

Lékaři a zdravotní sestry FN Brno přepisují dějiny medicíny. Dítě přichází na svět císařským řezem po 117 dnech od mozkové smrti matky. Zdroj: FN Brno

Společnosti Nemocnice Pardubického kraje (NPK) se minulý rok dařilo zvyšovat počet lékařů. Jejich průměrný přepočtený počet dosáhl zhruba 659, rok předtím to bylo 633, což představuje nárůst o čtyři procenta. Naopak o půl procenta na 1569 poklesl počet zdravotních sester a porodních asistentek, vyplývá z výroční zprávy společnosti.

„V případě nelékařského zdravotnického personálu je situace komplikovanější, ačkoliv i tam můžeme říct, že se nám podařilo zastavit dlouhodobý propad,“ uvedl generální ředitel PKN Tomáš Gottvald.

Ve společnosti loni pracovalo na různé úvazky 846 lékařů a 1770 sester a porodních asistentek. Kromě toho nemocnice zaměstnávala také 39 farmaceutů, 523 ostatních zdravotnických pracovníků nelékařů s odbornou způsobilostí včetně praktických sester, 146 zdravotnických pracovníků nelékařů s odbornou a specializovanou způsobilostí, 554 zdravotnických pracovníků nelékařů pod odborným dohledem nebo přímým vedením a deset jiných odborných pracovníků nelékařů s odbornou způsobilostí.

Společnost si na nábor nových lékařů a zdravotnických pracovníků loni vyhradila asi 3,5 milionu korun. Kromě stipendií a náborových příspěvků nemocnice vsadila i na sociální sítě. Nevyhýbala se ani příchodu zdravotníků ze zahraničí. V pěti nemocnicích, které spadají pod společnost Nemocnice Pardubického kraje, pracovalo kolem 130 lékařů z ciziny, nejvíce ze Slovenska a Ukrajiny.

ČTK