Nemocných chřipkou na jihu Moravy po prázdninách znovu přibylo

Lidí s akutními respiračními onemocněními a chřipkou v Jihomoravském kraji v tomto týdnu oproti předchozímu asi o desetinu přibylo, nemocných je 1641 lidí na 100.000 obyvatel. Podle krajských hygieniků jde o očekávanou změnu po skončení jarních prázdnin. Na webu jihomoravské hygienické stanice to uvedla vedoucí protiepidemického odboru Renata Ciupek.

V kraji v první polovině února začala chřipková epidemie, hranice epidemie je někde kolem 1700 nemocných na 100.000 obyvatel. Před týdnem bylo na 100.000 obyvatel v kraji 1500 nemocných, ještě o týden dříve 1853. K poklesu nemocnosti podle hygieniků mohly pomoci i jarní prázdniny, které minulý týden v Jihomoravském kraji byly. V tomto týdnu jsou už ale žáci zpět ve školách.

Nejvyšší nemocnost v kraji hygienici stále evidují na Hodonínsku, a to 2127 nemocných na 100.000 obyvatel. Nejvíce postižená je podle hygieniků věková skupina do pěti let, ve které se nemocnost zvedla o 18,7 procenta.

„Nejvyšší podíl chřipkových onemocnění je stále hlášen na Blanensku a Hodonínsku,“ uvedla Ciupek. Doplnila, že od začátku sezony bylo v Jihomoravském kraji zaznamenáno 11 případů chřipky s velmi závažným průběhem, z nichž dva skončily úmrtím.

Akutní respirační nemoci jsou rýma, kašel a záněty dutin nebo průdušek, zatímco chřipka zachvátí celý organismus a většinou ji doprovází vysoká horečka, bolest kloubů a svalů a celková únava. Některé nemocnice kvůli epidemii zakázaly návštěvy, některé z nich ho už zrušily. Zákaz přetrvá například v brněnských fakultních nemocnicích v Bohunicích a u svaté Anny, v nemocnicích Kyjov, Břeclav, Hustopeče a Úrazové nemocnici Brno.

Hygienici doporučují důsledně dodržovat zásady hygieny rukou a dýchacích cest. Pokud je to možné, lidé by se měli vyhýbat přelidněným místům, v uzavřených prostorách pak častěji a důkladně větrat. V případě vzniku onemocnění je třeba věnovat náležitou pozornost léčbě a nesnažit se onemocnění přecházet.

ČTK