Nemocných klíšťovou encefalitidou meziročně přibylo

Foto: Pixabay

Nemocných klíšťovou encefalitidou podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ke konci listopadu meziročně přibylo o sedm procent na 743 případů. Za celý loňský rok jich bylo 712. Onemocnění bylo zaznamenáno ve všech krajích, uvedl v tiskové zprávě vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Proti konci listopadu loňského roku bylo letos o 47 případů víc. „Jde o 47 životů, u kterých hrozí vážné dlouhodobé, i trvalé následky, například ochrnutí nebo porucha sluchu,“ uvedla lékařka Lenka Petroušová z Fakultní nemocnice Ostrava.

Od roku 2015 se počet nakažených klíšťovou encefalitidou v ČR zdvojnásobil. Zatím nejvíc nemocných bylo v roce 2006, kdy se nakazilo přes 1000 lidí. Prevencí nemoci je očkování. Rodiče nechávají své děti očkovat poměrně často, sami se ale obvykle nechrání. Očkovaná je asi čtvrtina populace.

V Česku není vakcína hrazená z veřejného zdravotního pojištění, zdravotní pojišťovny na ni ale přispívají až 1500 korun za rok. Jedna vakcína stojí asi 800 korun, k vybudování ochrany jsou třeba dvě dávky v odstupu 14 dní až tří měsíců, další pak do roka. Potom následuje pravidelné přeočkování po třech až pěti letech, na které ale lidé často zapomínají.

Pacienti po nakažení encefalitidou obvykle trpí horečkou s bolestí hlavy, kloubů či svalů. Pokud nemocní dodržují klidový režim, nemoc většinou ustoupí do dvou až sedmi dní. Jinak může přejít v zánětlivé postižení mozkových blan.

ČTK