Nemocných spalničkami je v Moravskoslezském kraji třináctkrát víc

Ostrava. Foto: Pixabay

Spalničkami onemocnělo letos v Moravskoslezském kraji už 78 lidí, což je třináctkrát více než v loňském roce. Nemocnost v regionu tak nadále patří k nejvyšším v Česku. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnili hygienici.

V minulém týdnu hygienici epidemiologicky prošetřovali tři případy spalniček. V jednom případě si pacient nemoc přivezl z Asie. „V případech výskytu onemocnění spalniček na palubě letadla jsou v rámci mezinárodní spolupráce zajišťována protiepidemická opatření u všech cestujících v letadle,“ uvedli hygienici.

Přestože v posledních třech týdnech klesá počet nově zjištěných onemocnění, epidemiologové stále vyhledávají lidi, kteří přišli do kontaktu s nemocnými. „Protiepidemická opatření na území kraje byla dosud prováděna v 51 ohniscích spalniček, pracovníci hygieny zajišťovali protiepidemická opatření u 1729 lidí. V souvislosti s jedním onemocněním byla zajišťována protiepidemická opatření u 200 osob. Pouze důkladná protiepidemická opatření u tohoto nakažlivého onemocnění mohou zmírnit další šíření nákazy,“ uvedli hygienici.

Nejvíce případů spalniček připadá v regionu stále na Ostravu. Jediným okresem kraje, kde se onemocnění dosud nevyskytlo, je Novojičínsko. Jedinou věkovou skupinou bez nemocných jsou děti od pěti do devíti let. Z celkového počtu nemocných se zhruba u 20 procent z nich vyskytly komplikace v podobě zánětu plic nebo zažívacích problémů, šlo zejména o děti. Mezi nakaženými je sedm zdravotníků.

Onemocnění se šíří vzduchem. Inkubační doba spalniček, tedy od vniknutí původce nákazy do organismu až po první příznaky, je sedm až 21 dní. Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím a čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka.

ČTK