Neobvyklý pacient na vyšetření CT ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně

FOTO: FN USA

Lékařům Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně svěřili restaurátoři na vyšetření počítačovým tomografem dřevěnou sochu Černé Madony. Zákrok jim pomohl objasnit skutečný stav sošky.

„Počítačový tomograf pomůže restaurátorům odhalit a objasnit stav dřeva, například rozsah poškození červotočem nebo jiným dřevokazným hmyzem. Identifikuje také všechny spoje jednotlivých částí sochy, tloušťku a vrstvy povrchových úprav,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Madona s dítětem je hlavním prvkem oltáře v kapli Paláce Šlechtičen.

„Jedná se o dřevěnou polychromovanou sochu z 2. poloviny 17. století, tak zvanou Černou Madonu. Samotná kaple je přímo zasvěcena Obětování Panny Marie, tudíž i fresková výzdoba stěn a klenby nese mariánské motivy,“ uvedl historik umění Martin Čihalík, který provádí obnovu památek.

„Socha je polychromována formou lazurovaného stříbra a zlata, takže poškození není zvenku téměř vidět. Musím říci, že nás překvapil počet hřebíků v sošce, množství prasklin, které běžně nejsou vidět a také rozsah poškození dřevokazným hmyzem,“ řekl k předběžným výsledkům rezonance Čihalík.

„Všechny informace jsou pro nás zásadní kvůli přístupu k restaurování a dalším navazujícím průzkumům jako jsou například sondáže. CT používáme v rámci průzkumu pouze u velmi cenných památek – především středověkých, případně raně barokních. Pravidelně děláme i rentgeny obrazů, ale to si vystačíme s veterináři, kteří mají pojízdný rentgen,“ dodal Martin Čihalík.

Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně již lékaři CT sochy dělali, a to před pěti lety sochu Krista z brněnského kostela u sv. Jakuba. V obou případech se jednalo o placené služby.