Nevěstince v Hamburku chtějí otevřít, zřejmě se brzy dočkají

Ilustrační fotografie, FOTO: pixabay

Prostitutky a prostituti v severoněmeckém Hamburku vedou už měsíce boj s úřady, aby se opět mohli věnovat své živnosti. Kvůli pandemii nemoci covid-19 služby stále nabízet nesmí, ačkoli například v sousední německé spolkové zemi Dolní Sasko se vykřičené domy pod jistými hygienickými opatřeními nedávno otevřely. Po sérii protestů a výzev se ale zdá, že jistou naději v Hamburku mají. Tamní ministryně pro sociální záležitosti Melanie Leonhardová totiž naznačila, že se provozovatelé nejstaršího řemesla tento měsíc dočkají.

„Psali jsme dopisy, demonstrovali, uspořádali dny otevřených dveří a také velice názorně předvedli, jak může sexuální práce za dodržení hygienických opatření vypadat. Vůbec to není složité,“ říká Stephanie Kleeová z německého Svazu pro sexuální služby. Se svými kolegyněmi a kolegy poukazuje na to, že jiné živnosti, jakou jsou například kadeřníci či maséři, kteří mají rovněž těsný styk se zákazníky, v Hamburku fungují.

Hamburská radnice se odmítá unáhlit. Dodává, že tato profese je se zákazníky ve skutečně mimořádně úzkém kontaktu, proto případné uvolnění pravidel musí být v souladu s příznivou epidemickou situací.

Kleeová tvrdí, že politici se nechtějí s prostitutkami a prostituty vůbec bavit. Ti z Hamburku poukazují na to, že zkušenosti z jiných spolkových zemí jsou po opětovném povolení sexuálních služeb pozitivní. Pro čtvrti červených luceren totiž platí přísná hygienická pravidla. Zakázány jsou čekárny, dezinfekční prostředky jsou všudypřítomné, textilní povrchy se po každém zákazníkovi čistí a místnosti se pravidelně větrají.

Hygienická omezení jsou podle Kleeové velmi nákladná, takže vydělané peníze pokryjí často jen náklady chodu nevěstinců. Kvůli tomu se řada prostitutek i prostitutů uchýlila do šedé zóny, kdy služby poskytují soukromě, což pro ně znamená, že se vystavují mnohem většímu nebezpečí.

Svaz proto opět vyzval hamburské představitele, aby zákaz po vzoru Dolního Saska zrušil. „Sexuální pracovníci mají denně v průměru dva až tři zákazníky, žádné sexuální večírky nepořádáme,“ uvádí prohlášení. A nyní to skutečně vypadá, že vykřičené domy se v Hamburku brzy otevřou. Tamní ministryně Leonhardová nevylučuje, že by se tak mohlo stát ještě tento měsíc.

„Protože jde o velmi, velmi, ale velmi těsné tělesné služby, stane se tak prozatím zřejmě jen na vybraných místech. Pro takový postup hovoří mnoho věcí, protože známe aktéry,“ vysvětlila předpokládaný postup. Omezením chce radnice zajistit, že případné šíření koronaviru bude mít pod kontrolou.

Německo prostituci uznává od roku 2002 jako legální živnost, což provozovatelům umožňuje řádně přihlásit činnost na úřadech a odvádět sociální pojištění. Před třemi lety Německo přijalo zákon o regulaci sexuálních služeb, jehož cílem bylo posílit právní ochranu i pracovní podmínky sexuálních pracovníků.

ČTK