Norka zemřela na vzteklinu, nakazila se od psa na Filipínách

Ilustrační fotografie

Mladá Norka zemřela navzdory péči lékařů na vzteklinu, kterou se nakazila od toulavého štěněte během své cesty po Filipínách. Informoval o tom server BBC. Žena trpěla od návratu z Asie před dvěma měsíci bolestmi hlavy a nevolností, správnou diagnózu se však lékařům podařilo stanovit až na poslední chvíli, kdy bylo na léčbu pozdě. Na nákazu vzteklinou v Norsku naposledy pacient zemřel před 200 lety.

Čtyřiadvacetiletá Birgitte Kallestadová pracovala jako zdravotnice a na Filipíny odjela se skupinou přátel. Společně se tam ujali opuštěného štěněte, o které se starali a při hře je zvíře drobně poškrábalo. Kallestadová si podle své rodiny oděrky vydezinfikovala a dál jim nevěnovala pozornost. Ani později, kdy v Norsku skončila v nemocnici kvůli horečce a nevolnostem, si zranění od psa nespojila se svými příznaky a neudělali to ani lékaři.

Diagnózu nakonec po několika týdnech určil lékař v nemocnici ve Förde a po analýze vzorků krve ji o víkendu potvrdila i laboratoř. Léčba však v pokročilé fázi choroby už nezabrala a Kallestadová v pondělí zemřela.

Filipíny jsou jednou ze zemí s nejvyšším výskytem vztekliny na světě. Ročně na ni v této zemi umírá kolem dvou stovek lidí. Norské úřady nicméně očkování proti vzteklině doporučují lidem mířícím na Filipíny jen v případech, že se chystají do odlehlých oblastí. Rodina zemřelé mladé ženy už zahájila kampaň, aby vakcína proti vzteklině byla napříště povinná pro všechny cestovatele, kteří na Filipíny pojedou.