Normální život s covidem. V Anglii dnes končí většina vládních opatření

Boris Johnson. Foto: Wikipedie, EU2017EE Estonian Presidency

V Anglii se ode dneška zmírňuje řada koronavirových opatření, a to přesto, že země v posledních dnech opakovaně registruje vysoké počty nově nakažených. Nošení roušek již nebude povinné a nebude nijak omezován počet lidí, kteří se mohou setkat. Některá opatření se zmírní i ve Skotsku.

Přestože nošení roušek v Anglii již nebude stanovené zákonem, vláda ho dál doporučuje v uzavřených prostorech. Některé obchody a dopravní prostředky budou roušky dál vyžadovat. Svateb, pohřbů, koncertů, divadelních představení, sportovních událostí nebo bohoslužeb se napříště může zúčastnit libovolný počet lidí a mohou se také otevřít noční kluby. Nebudou již nijak omezovány návštěvy blízkých v domovech pro seniory.

Británie na konci minulého týdne několikrát zaznamenala nejvyšší denní bilance nakažených koronavirem za posledního půl roku. Podle britské vlády však díky rychlé vakcinaci proti covidu-19 s infekcemi nepřibývá úmrtí, a lze tak s uvolněním pokračovat podle plánu. Londýnská centrální vláda řídí zdravotní politiku jen v Anglii. Další části Spojeného království – Skotsko, Wales a Severní Irsko – v tomto ohledu přijímají vlastní rozhodnutí.

Ve Skotsku bude dál platit povinnost nošení roušek v dopravě i v obchodech a restaurace budou muset dál zavírat nejpozději o půlnoci. Zvyšuje se však například počet účastníků kulturních a sportovních událostí. Svateb a pohřbů se nově bude moci zúčastnit 200 lidí a zvyšuje se také počet lidí z různých domácností, kteří se mohou setkávat uvnitř i venku.

Při příjezdu ze zemí, které Británie zařadila na takzvaný oranžový seznam, již nebude platit povinnost podstoupit desetidenní izolaci. To se však nebude týkat příjezdů z Francie, kde podle britské vlády přetrvává varianta beta, známá také jako jihoafrická mutace.

ČTK, vlb