Nově nakažených virem HIV je v Moravskoslezském kraji už stejně jako loni

Moravskoslezští hygienici evidují ke konci letošního října 13 lidí, kterým byl nově diagnostikován virus HIV. Je to stejný počet osob jako za celý loňský rok. Ve všech případech se jednalo o muže s homosexuální orientací. Nejvíce nemocných je hlášeno z Ostravy. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje. Na neděli připadá Světový den boje proti AIDS.

V regionu bylo od roku 1988 do letošního října evidováno celkem 244 HIV pozitivních osob, jednalo se o 216 mužů a 28 žen. Nejvíce nemocných připadá na Ostravu, ať už z hlediska absolutního počtu, ale i v přepočtu nemocných na 100.000 obyvatel. Naopak nejlépe je na tom Novojičínsko.

„Výskyt tohoto onemocnění na území ČR stále narůstá, během posledních osmi let se virem HIV nově nakazilo o 128 procent více osob než kdy dřív, čímž se Česká republika umístila na pátém místě celosvětového žebříčku zemí s nejvyšším nárůstem nově hlášených onemocnění,“ uvedli hygienici. Lidí nakažených HIV bylo v Česku podle odborníků od roku 1986 zjištěno zhruba 3600, nemoc AIDS se rozvinula zhruba u 660 z nich. Asi 300 lidí jí podlehlo. Kolem 530 lidí v ČR podle odhadů neví, že jsou nakažení.

HIV je virus lidské imunitní nedostatečnosti, napadá imunitní systém lidského organismu. Postupně dochází k úplnému rozvratu imunitního systému, který je pak náchylný k řadě dalších infekcí i nádorových onemocnění. Poslední stadium infekce HIV je syndrom získané imunodeficience – AIDS. Nakažený virem HIV, u něhož propukne AIDS, ztrácí schopnost bojovat s chorobami a může podlehnout i nemoci, na kterou by normálně nezemřel. Poprvé byl tento syndrom popsán v roce 1981.

Virus HIV se přenáší nejčastěji tělesnými tekutinami od infikovaných, a to krví, spermatem, poševním sekretem nebo mateřským mlékem. Nejčastěji jde o přenos pohlavním stykem nebo sdílením jehel u narkomanů. Infikovaný člověk je nakažlivý bezprostředně po vniknutí viru HIV do organismu, tedy i v době, kdy ještě nemá žádné příznaky onemocnění.

Hygienici připomněli, že nejúčinnější metodou v boji proti AIDS stále zůstává prevence, tedy chráněný pohlavní styk či nesdílení jehel u narkomanů. Za důležitou považují také osvětu již od dětského věku. V kraji například s informovaností pomáhá projekt Hrou proti AIDS, který je zaměřen na druhý stupeň základních škol. Školáci prostřednictvím hry získají základní znalosti o viru HIV i možnostech jeho přenosu.

ČTK