Moravskoslezští hygienici evidují ke konci letošního října 13 lidí, kterým byl nově diagnostikován virus HIV. Je to stejný počet osob jako za celý loňský rok. Ve všech případech se jednalo o muže s homosexuální orientací. Nejvíce nemocných je hlášeno z Ostravy. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje. Na neděli připadá Světový den boje proti AIDS.
V regionu bylo od roku 1988 do letošního října evidováno celkem 244 HIV pozitivních osob, jednalo se o 216 mužů a 28 žen. Nejvíce nemocných připadá na Ostravu, ať už z hlediska absolutního počtu, ale i v přepočtu nemocných na 100.000 obyvatel. Naopak nejlépe je na tom Novojičínsko.
„Výskyt tohoto onemocnění na území ČR stále narůstá, během posledních osmi let se virem HIV nově nakazilo o 128 procent více osob než kdy dřív, čímž se Česká republika umístila na pátém místě celosvětového žebříčku zemí s nejvyšším nárůstem nově hlášených onemocnění,“ uvedli hygienici. Lidí nakažených HIV bylo v Česku podle odborníků od roku 1986 zjištěno zhruba 3600, nemoc AIDS se rozvinula zhruba u 660 z nich. Asi 300 lidí jí podlehlo. Kolem 530 lidí v ČR podle odhadů neví, že jsou nakažení.
HIV je virus lidské imunitní nedostatečnosti, napadá imunitní systém lidského organismu. Postupně dochází k úplnému rozvratu imunitního systému, který je pak náchylný k řadě dalších infekcí i nádorových onemocnění. Poslední stadium infekce HIV je syndrom získané imunodeficience – AIDS. Nakažený virem HIV, u něhož propukne AIDS, ztrácí schopnost bojovat s chorobami a může podlehnout i nemoci, na kterou by normálně nezemřel. Poprvé byl tento syndrom popsán v roce 1981.
Virus HIV se přenáší nejčastěji tělesnými tekutinami od infikovaných, a to krví, spermatem, poševním sekretem nebo mateřským mlékem. Nejčastěji jde o přenos pohlavním stykem nebo sdílením jehel u narkomanů. Infikovaný člověk je nakažlivý bezprostředně po vniknutí viru HIV do organismu, tedy i v době, kdy ještě nemá žádné příznaky onemocnění.
Hygienici připomněli, že nejúčinnější metodou v boji proti AIDS stále zůstává prevence, tedy chráněný pohlavní styk či nesdílení jehel u narkomanů. Za důležitou považují také osvětu již od dětského věku. V kraji například s informovaností pomáhá projekt Hrou proti AIDS, který je zaměřen na druhý stupeň základních škol. Školáci prostřednictvím hry získají základní znalosti o viru HIV i možnostech jeho přenosu.
ČTK