Nové očkovací centrum ve vyškovské sportovní hale denně naočkuje až tisíc lidí

Ve Vyškově dnes ve sportovní hale při Základní škole Purkyňova začalo fungovat očkovací centrum. Denně má při běžném provozu zvládnout 600 až 800 zájemců o očkování proti covidu-19. Do sportovní haly se očkování veřejnosti přesunulo z nedaleké nemocnice.

Očkovací centrum dosud fungovalo v prostorách chirurgického oddělení v levém křídle hlavní budovy Nemocnice Vyškov. V květnu má ovšem do kraje přijít podstatně víc vakcíny, nemocnice by už kapacitně nestačila. Centrem ve sportovní hale by denně mělo projít 600 až 800 zájemců o vakcínu. „S nárůstem dávek očkovacích látek má jít až o tisícovku lidí denně,“ uvedl už dříve krajský mluvčí Michal Cagala.

Při výběru nového místa se bralo v potaz například i to, zda by byly k dispozici toalety, čekárna nebo místo, kde by lidé čekali po očkování. Muselo jít také o objekt s možností odděleného vchodu a východu, s připojením k internetu či s parkovacími kapacitami.

„Svou roli sehrála i dostupná vzdálenost zdravotnické záchranné služby. U haly tak nemusí nonstop stát sanitka, která by chyběla jinde. Znovu ale připomínám, že jsme pracovali se zadáním, které jsme obdrželi. Poslední slovo měl krajský krizový štáb, kterému se hala zamlouvala. My řešili spíš technické záležitosti. Jak pomoci s parkováním, jak uchopit záměr výpůjčky nemovitého majetku, zda zakrýt podlahu,“ uvedl starosta Vyškova Karel Jurka (ODS).

Systém je nastavený tak, aby byl pro očkované co nejjednodušší. Lidé budou přijíždět z Purkyňovy ulice, pěšky mohou přijít rovněž z ulice Karla Čapka. Až 50 stání na přilehlém parkovišti poskytlo město, další místa jsou v areálu školy. Zaregistrovaní lidé s rezervací při příchodu vyplní dotazník na anamnézu a s přítomným lékařem mohou probrat podrobnosti. Následuje samotné očkování. V každém ze dvou boxů se mohou očkovat čtyři pacienti. Pod dohledem zdravotnického personálu pak 20 minut počkají v čekárně, následně dostanou certifikát o prodělaném očkování.

ČTK, vlb