Novou hlavní hygieničkou je Jarmila Rážová

Jarmila Rážová má specializaci v hygieně

Vláda odvolala hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Řízením úřadu byla místo ní pověřena dosavadní ředitelka středočeské hygienické stanice Jarmila Rážová.

„Paní ředitelka Rážová byla vládou pověřena výkonem funkce hlavní hygieničky. Na krajské hygieně bude jmenován zástupce v souladu se služebním zákonem,“ potvrdila mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová.

„Podle našeho paní hlavní hygienička (Gottvaldová) nezvládla svoji práci a svoji pozici,“ řekl Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.

O konci Gottvaldové ve funkci média spekulovala už před měsícem. Poslanci v únoru upravili podmínky vzdělání potřebného pro funkci hlavního hygienika, podle návrhu zákona bude muset mít lékařské vzdělání se specializací v oboru hygieny. Gottvaldová takové vzdělání nemá a požadavek na něj má za přežitek. ČTK tehdy řekla, že důvod k rezignaci kvůli úpravě zákona nevidí. Gottvaldová vystudovala na brněnské Masarykově univerzitě obor výživa člověka. Když Senát a prezident zákon potvrdí, svou funkci by měla opustit do roka.

Jarmila Rážová má specializaci v hygieně, KHS řídí od roku 2016. Vystudovala Lékařskou fakultu hygienickou kde absolvovala doktorský program v oboru hygiena na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, dále výcvikové programy na Stanfordově univerzitě v USA a na univerzitě v Southamptonu.

V 80. letech začínala na Okresní hygienické stanici v Nymburce, po roce 1989 nastoupila na středočeskou KHS na oddělení pro sledování zdravotního stavu obyvatelstva. V letech 1992 až 2002 se ve Státním zdravotním ústavu věnovala prevenci chronických neinfekčních onemocnění a nutriční epidemiologii.

Na ministerstvu zdravotnictví vedla v letech 2003 až 2007 oddělení podpory veřejného zdraví; náměstkyně ředitele Státního zdravotního ústavu (2008); náměstkyně pro odbornou činnost, pověřena řízením odboru hygieny dětí a mladistvých na Hygienické stanici hlavního města Prahy (2009 až 2012); ředitelka odboru ochrany veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví, zástupkyně hlavního hygienika ČR (2012 až 2016).