Novozélandský parlament schválil zákon o eutanazii

Ilustrační fotografie, pixabay

Novozélandský parlament schválil na listopadovém zasedání návrh zákona, který by legalizoval eutanazii nevyléčitelně nemocných. Poslanci normu odsouhlasili po vypjaté, několikaměsíční debatě. Konečné slovo ale budou mít voliči, kteří o zákonu rozhodnou v referendu v příštím roce. Podle průzkumů veřejného mínění většina lidí možnost eutanazie podpoří, napsala agentura AP.

Podle návrhu zákona, který poslanci schválili poměrem 69 ku 51 hlasům, by na dobrovolný, lékařsky asistovaný odchod ze života měli mít nárok pouze lidé, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí a pravděpodobně jim nezbývá více než šest měsíců života. Mělo by se jednat o pacienty, kteří prožívají „nesnesitelné utrpení“, jemuž nelze žádnými prostředky ulevit.

Nevyléčitelně nemocní si budou smrtící látku aplikovat sami, nebo jim ji bude moci podat i lékař či zdravotní sestra.

Lidové hlasování by se mělo uskutečnit ve stejný den jako referendum o legalizaci rekreačního užívání marihuany a parlamentní volby. Datum voleb ještě nebyl stanoven, musejí se ale konat nejpozději v listopadu příštího roku.

Předkladatel návrhu zákona o legalizaci eutanazie David Seymour vyjádřil přesvědčení, že Nový Zéland se díky normě stane „svobodnější a soucitnější společností“.

Poslankyně Maggie Barryová, která hlasovala proti zákonu, naproti tomu uvedla, že se Nový Zéland vrací ke státem schvalovanému zabíjení, které opustil před více než 50 lety zrušením trestu smrti.

Eutanazie je ve většině zemí světa nelegální, umožňuje ji například Belgie, Lucembursko či Nizozemsko.