Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace, říká odborník

Vakcína, ilustrační foto

Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu nových linií viru, je zpomalení epidemie urychlenou vakcinací, říká virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. 

V pondělí byl v Česku potvrzen výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta.

„Nové rychle se šířící britské, brazilské a jihoafrické mutace jsou zdrojem oprávněných obav,“ uvedl Hirsch. Britský ani jihoafrický typ koronaviru sice podle odborníků nezpůsobuje vážnější průběh nemoci, britská mutace se však šíří o 40 procent a jihoafrická o 50 procent rychleji než nynější varianta. Také u brazilské varianty viru se odborníci obávají, že je výrazně nakažlivější.

„Evidence o rychlosti jejich šíření je založena na rychlosti, kterou se mění jejich zastoupení mezi sekvenovanými pacientskými vzorky. Zjistíme-li, že vedle standardních sekvencí se objeví 20 procent sekvencí nesoucích opakovaně novou mutaci, a že sekvence s těmito mutacemi tvořily před měsícem jen deset procent všech sekvencí, lze uzavřít, že nová mutace se šíří dvakrát rychleji, než původní virus,“ řekl.

Zároveň upozornil, že zkušenosti s mutací D614G, která v létě nahradila původní D614, ukazují, že mezi šířením mutace a rychlostí epidemie není zcela lineární vztah. „To neznamená, že by rychle se šířící mutanty nebyly zcela znepokojivé. Právě naopak,“ upozornil. Poznamenal, že vzhledem k tomu, že strategií virů je maximální rychlost pomnožování, lze v budoucnu očekávat výskyt dalších, rychle se šířících mutací.

Na dotaz jak zabránit zhoršení vývoje Hirsch uvedl, že „společensky nejpřijatelnější“ způsob je urychlená vakcinace. „Tak, aby se snížil na nejnižší míru repertoár virů, ze kterých mohou vznikat nové varianty,“ dodal.

„Jiná možnost zpomalování epidemie je založená na testování a sledování, známá pod názvem chytrá karanténa. Ta je nyní těžko realizovatelná vzhledem k vysokému výskytu infekce SARS-CoV-2, ale plně se nerozeběhla ani v létě, kdy bylo případů nákazy málo,“ poznamenal. Kombinace delšího pokračování současných opatřeních a postupujícího, ovšem pomalého očkování podle něj povede „zhruba k situaci, ve které jsme.“

Takzvaná britská mutace se kromě Velké Británie dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření ohlásilo i Rakousko. V řadě zemí světa, včetně některých evropských států, se už vyskytla i jihoafrická linie viru. Zatímco v případě britské mutace to vypadá, že na ni dostupné vakcíny účinkují stejně jako na starší linie viru, u brazilské a jihoafrické varianty to zatím není jasné.