O dobrovolné eZdravotnictví roste zájem, říká pořadatel projektu Ordinace roku

Začínali před 10 lety s jednou webovou stránkou. Dnes mají mezi klienty tisíce ordinací, provozují moderní online ambulantní systém, organizují 5. ročník soutěže Ordinace roku a teď mluví o největší změně v českém zdravotnictví od spuštění eReceptů. Malá česká firma míří mezi velké hráče.

Lékaři jsou u nás velice konzervativní. Jak se stane, že internetová firma uspěje ve zdravotnictví?

Chce to především hodně práce a trpělivosti. Již 10 let provozujeme stránku www.zdravotniregistr.cz a vysvětlujeme lékařům, že je efektivnější a pohodlnější mít své ordinační hodiny, dovolenou, záskoky napsané pro pacienty na internetu. Výrazně jim to ušetří čas, ulehčí informovanost a pomůže pacientům. Jsem rád, že po letech nám dávají lékaři za pravdu, oceňují náš servis a berou svou internetovou stránku jako samozřejmost. Denně doplňujeme aktuální informace do desítek profilů ordinací. Některé stránky lékařů mají návštěvnost i tisíce pacientů měsíčně.

Vidíte tedy nějakou změnu mezi lékaři?

Naštěstí vidíme a taky jsme přidali ruku k dílu. Každý den učíme další a další lékaře, jak pracovat s internetem, jak lépe zpracovávat elektronické informace. Pro lékaře jsme připravili vystavování eReceptů v mobilním telefonu již v roce 2017. Navíc spoustu času a energie věnujeme osvětě a populární soutěži Ordinace roku, kde točíme i videa v úspěšných ordinacích. Na začátku léta jsme spustili už 5. ročník této soutěže. Čas opravdu rychle letí (smích).

Naše noviny jsou mediálním partnerem soutěže Ordinace roku. Řekněte nám něco o ní. Proč to vůbec děláte?

Chtěli jsme najít pozitivní příklady mezi ordinacemi pro ostatní lékaře. Setkáváme se s přístupem, že lékaři dělají to nejnutnější. Na víc už prostě nemají čas, chuť a ani energii. Mají neuvěřitelně moc náročné práce,  a proto v ordinaci nechtějí zkoušet nějaké změny a experimenty, které neznají. Projekt Ordinace roku oceňuje ty lékaře, kteří mají vztah se svými pacienty. Není to jenom o obchodě se zdravím, je to o lidském přístupu, o komunikaci, o pomoci, v podstatě o tom je i samotné léčení. Vítěz minulého ročníku pan doktor Tomáš Doležel dostal od svých pacientů téměř 800 hlasů.

Jak tedy Ordinace roku probíhá a v čem se liší od klasických internetových soutěží? Jak se může ordinace a pacient zapojit?

Samotní pacienti, na Facebooku jich je 28.000 a na portálu zdravotní registr přes 3 miliony ročně, půl roku nominují své oblíbené ordinace a pak půl roku společně s ostatními pacienty a lékaři hlasují. Přes 100 vítězných ordinací každý rok odměňujeme zdravotnickými on-line aplikacemi a cenami od různých partnerů soutěže. Například generálním partnerem projektu je největším prodejcem přístrojů do ordinací QuickSeal International, který pomáhá moderně vybavit vítězné ordinace. Navíc každý soutěžící lékař dostává přes hlasování od svých pacientů soukromou, užitečnou zpětnou vazbu o službách jeho ordinace, která se nikde nezveřejňuje.

Vítězné ordinace získávají vybavení ordinace a zdravotnické aplikace, vidíte v tom budoucnost?

Už to není jenom budoucnost. Lékaři dnes opravdu můžou ordinovat pohodlněji a jednodušeji než kdykoliv předtím. Je to skvělé pro mladé začínající lékaře, ale paradoxně úplně nejlepší je to pro staré lékaře, kteří se nemusí učit složité a staré ambulantní programy. Mají k dispozici jednoduché a pohodlné funkce. O dobrovolné eZdravotnictví u nás roste zájem. Stát by měl pokračovat v budování jednotlivých online služeb, které pak nebude násilně integrovat do nějakého obřího systému, ale integrovat je budou komerční programy na trhu, které si lékař svobodně vybere podle svých potřeb a preferencí. Podívejte se na eRecepty, všichni strašili jaký to bude problém a dnes to už každému přijde samozřejmé. My už dnes máme plně funkční sdílení dat pacientů mezi ordinacemi a nedávno jsme spustili naprosto špičkovou šifrovanou komunikační službu Lékařská pošta, kterou vyhráli i všichni výherci minulého ročníku soutěže. Ordinace již nemusí tisknout prakticky vůbec žádné papíry a vše může odesílat zabezpečeně přímo z počítače elektronicky do jakékoliv české ordinace nebo do soukromých online účtů svých pacientů zdarma, či za malý poplatek. Tak jak se digitalizovali recepty teď může ordinace naprosto pohodlně digitalizovat všechny své dokumenty a zároveň ulehčit zpracování pacienta svým kolegům, kteří pak nemusí přepisovat data z papíru zpátky do počítače, ale jenom si je uloží. Doba papírů je zkrátka u konce. Dnes stačí jen 2x kliknout.