O epidemii spalniček jednala bezpečností rada hradeckého kraje

L0032962 Back of female with measles Credit: Wellcome Library, London. Wellcome Images [email protected] http://wellcomeimages.org WC585 1908R53d "The Diagnosis of Smallpox", Ricketts, T. F, Casell and Company, 1908 Plate XCIII, Back of a female showing a case of measles. Published: - Copyrighted work available under Creative Commons Attribution only licence CC BY 4.0 http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Epidemie spalniček v Královéhradeckém kraji se dostala na program bezpečnostní rady kraje. Vedení hasičů a také Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde se nemocní léčí, doporučila svým zaměstnancům, aby se podrobili preventivnímu vyšetření na protilátky. Novinářům to řekli zástupci kraje. „Kdyby to ohrozilo naše složky (integrovaného záchranného systému), tak by mohlo dojít k poměrně nepříjemným situacím,“ řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Situaci v kraji kolem spalniček označil jako epidemii. „Nelze říci, že onemocnění se již nešíří. Epidemie není zažehnána, může se vyskytnout kdekoli. Takto nakažlivé onemocnění nemůžeme brát na lehkou váhu. Apeluji na všechny obyvatele kraje, aby symptomy spalniček nepovažovali třeba za vyrážku a vyhledali pomoc lékaře co nejdříve,“ řekl Štěpán. Současná situace podle něj také otevřela debatu o modernizaci infekčního oddělení fakultní nemocnice.

Od začátku roku přijala FN Hradec Králové 46 pacientů se spalničkami. Z toho 27 se jich nakazilo při epidemii v Trutnově, kde musela firma Siemens omezit výrobu.

V královéhradecké fakultní nemocnici vyšetřili na protilátky téměř 400 zaměstnanců a ti, kteří protilátky neměli, byli přeočkováni. „Nedá se konkretizovat, která skupina obyvatel je ohrožena nejvíce. Ti, kteří spalničky prodělali, protilátky v drtivé většině mají. Střední generace, která byla očkována jen částečně, v desítkách procent nemá protilátky. Trvanlivost očkování není celoživotní a záleží na imunitním systému. Mladá generace, která byla nedávno očkována, protilátky má,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička.

Také vedení krajských hasičů doporučilo svým zaměstnancům, aby se podrobili preventivnímu vyšetření na protilátky.

Spalničky se ve zvýšené míře vyskytují i v jiných krajích. Nejvíce nemocných je v Praze, Moravskoslezském kraji, na východě Čech a na Plzeňsku. Od začátku roku už onemocnělo téměř 300 lidí, loni bylo nemocných 203 za celý rok.

Hlavním ohniskem nákazy v kraji je pobočka německé firmy Siemens v Trutnově, která má provoz také ve Vrchlabí. Situace v trutnovském závodě se podle mluvčí firmy Siemens Mariany Kellerové pozvolna zlepšuje. V závodě pracuje běžně kolem 850 lidí, nyní jede na dvě směny ze tří. Na začátku března zaměstnanci pracovali jen na jednu směnu. Přesto stovky lidí zůstávají v domácí karanténě.

V závodě Siemens v Trutnově onemocnělo téměř 30 zaměstnanců, kteří prošli nemocnicí, domácím doléčením a lékařskou kontrolou. Někteří už jsou v práci. Firma nabízí zaměstnancům, kteří o to mají zájem, očkování.

Onemocnění se šíří kapénkami a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba spalniček, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu po první příznaky, je až 21 dní. Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky.

Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho, nohy a ruce.

ČTK/OMH