O testování na covid-19 chce Prymula s lékaři jednat v pondělí

O testování celé populace na covid-19 chce ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) s praktickými lékaři jednat v pondělí odpoledne. Jediná cesta k tak rozsáhlému testování jsou podle něj antigenní testy, které není třeba vyhodnocovat v laboratoři. Kapacity nyní používaných testů metodou PCR by podle něj nestačily.

Podle čtvrtečních dat bylo pozitivních více než 31 procent všech vzorků, které laboratoře stihly za den vyšetřit. „Jednatřicet procent je v populaci obrovská zátěž,“ řekl ministr. Případů, které testy neodhalí, může být podle něj mnohonásobně více, než ukážou denně testy.

Celoplošné testování by měli zajišťovat praktičtí lékaři a používat takzvané antigenní testy, tedy levnější, rychlejší, ale méně přesnou variantu. „Jiné testy, které by to umožnily, v podstatě nemáme. Unikne nám třeba tři nebo pět případů ze sta. Ale i kdyby jich uniklo 20, tak těch 80 zachytíme. Pokud to chceme udělat, není to na 100 procent exaktní, ale je to jediná cesta,“ uvedl.

Testování by mělo být dobrovolné a zdarma, Prymula podle České televize (ČT) doufá v účast alespoň šesti milionů lidí. „Spoléháme na to, že lidé by chtěli vědět a měli by chtít vědět, jestli jsou pozitivní, nebo nikoliv,“ řekl ministr.

Na ceně testu se už ministerstvo podle ČT dohodlo se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Z celkových 350 korun představuje 150 korun cenu testu a zbytek by dostal praktický lékař. Stát počítá s pořízením deseti milionů sad, takže testování může stát až 3,5 miliardy korun, uvedla ČT. Prymula k tomu řekl, že v případě uzavření země v takzvaném lockdownu jsou náklady čtyři miliardy korun denně.

Ve čtvrtek na tiskové konferenci po jednání vlády, kde Prymula podle svých slov „ambiciózní projekt protestování v podstatě všech obyvatel“ poprvé zmínil, mluvil o tom, že o něm diskutuje s praktickými lékaři. Předseda jejich sdružení Petr Šonka poté řekl, že s ním ho nikdo neprobíral.

„Dominantně jsme jednali s náměstkem ředitele VZP (Davidem) Šmehlíkem,“ upřesnil ministr. S praktickými lékaři bude jednat v pondělí v pozdních odpoledních hodinách.

Ve středu ministr k testování také uvedl, že bude nutné zabezpečit dostatek testů a zvládnout všechny testovat v poměrně krátkém čase.

ČTK