Demonstranti obestoupili dům ministra školství Plagy. Schytal to i Milan Kubek

Robert Plaga. Foto: vlada.cz

Za okamžitý návrat dětí do škol v Brně-Medlánkách demonstrovaly asi dvě stovky lidí. Demonstrující přišli v průvodu s vlajkami a transparenty k bytovému domu, kde chtěli navštívit ministra školství Roberta Plagu (za ANO). Dostali se i dovnitř, Plagův byt tam ale nenašli. Na domovní nástěnce nechali vzkazy dětí, které se chtějí vrátit do škol. Drtivou kritiku si vyslechl i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Občané vyzvali k jeho odvolání.

Řečníci před domem kritizovali vládu a zpochybňovali nutnost opatření proti šíření koronaviru ve školství. „Požadujeme okamžitý návrat dětí do škol, a to bez podmínek,“ uvedla ve svém projevu učitelka Lenka Drbalová. „Bojujeme za normální život,“ řekl další řečník Ondřej Březina.

„Víte, že máte za souseda zločince?“ volala do oken okolních domů protestující Lenka Tarabová. Ne všichni lidé v ulici ale souzněli s názorem demonstrantů, někteří je z oken okřikovali.

Na akci dohlížela policie včetně antikonfliktního týmu, zasahovat nemusela. Doporučení, aby si nasadili roušky, ale z demonstrantů vyhověli pouze jednotlivci. Do Brna přijeli účastníci akce z různých koutů země.

Kubka pryč! volali demonstranti

Podle televize Prima demonstranti vyzvali také k odvolání prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. „Přijde vám v pohodě, že osočuje jiné lékaře, profesory a vědce, že údajně nemají patřičnou odbornost, když on sám je cévař?“ ptala se demonstrujících žena s megafonem, která vyjádřila přání, aby lékaři svého prezidenta z čela České lékařské komory odvolali. „Je to jejich ostuda, že mají takového prezidenta,“ doplnila žena. Občané pak začali skandovat skandovat „Kubka pryč!“.

Většina českých škol momentálně učí jen distančně. Otevřené jsou mateřské školy a první dva ročníky základních škol. Děti tam musí mít roušky, což demonstrující dnes také kritizovali jako nesmyslné opatření.

V Česku opět přibývá nových nákaz koronavirem, nemocnice jsou stále pod velkým tlakem, zvláště v Karlovarském a Královéhradeckém kraji. Šíří se také nakažlivější britská mutace.

Před čtyřmi týdny, v sobotu 16. ledna, se uskutečnil protest proti vládním opatřením a protiepidemickému systému (PES) před domem ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Jinačovicích na Brněnsku. Sešly se tam desítky lidí s transparenty, českými nebo černými vlajkami. Podle demonstrantů opatření decimují ekonomiku, a i přesto počet nakažených stále roste. Účastníci, z nichž většina neměla nasazené roušky a nedodržovala rozestupy, označili Blatného za zločince, jehož opatření šikanují obyvatelstvo.

Na závěr akce zaznělo, že další protestní pochod by mohl zamířit k bydlišti ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

ČTK, vlb