Obce dál žádají veřejné projednání prodeje Nemocnice Litoměřice

Litoměřice. Zdroj: Pixabay

Starosty obcí na Litoměřicku neuspokojily informace o zvažovaném prodeji Nemocnice Litoměřice od vedení Litoměřic a nemocnice. Dále žádají veřejné projednání prodeje, řekli starostové a starostky, kteří se setkání zúčastnili. Zkritizovali zrušení červnového projednávání prodeje. Mluvčí Litoměřic Eva Břeňová řekla, že radnice chce jen veřejné projednávání přesunout na září. Podle vedení Litoměřic chce město nemocnici prodat, protože ji už nemůže dál ze svého rozpočtu podporovat.

O budoucnosti nemocnice se debatuje od začátku dubna, kdy se radní a posléze zastupitelé zabývali možností prodeje 100 procent akcií v městské nemocnici. Město se tak chce podle radnice vyhnout budoucímu omezování péče. Lidé poté začali podepisovat petici za její záchranu. Obávají se, že případný soukromý provozovatel zásadně změní strukturu péče. Po vlně odporu město zatím kroky vedoucí k prodeji zastavilo. Starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (ODS) s ředitelem nemocnice Radkem Lončákem se dnes setkali se starosty okolních obcí, aby jim sdělili aktuální informace o nemocnici.

„Dozvěděli jsme se pořád opakující se lži,“ řekl po setkání starosta Lovečkovic Radek Černý (KSČM). Starostka Ploskovic Věra Petrů (nezávislá) uvedla, že se starostové budou dále situací zabývat.

Starostové kritizovali zrušení veřejného projednávání záměru prodat nemocnici, které bylo plánováno na 11. června. „Chceme, aby se projednávání uskutečnilo, takže se obrátíme na petiční výbor nemocnice, abychom ho společně zorganizovali sami,“ řekla starostka Trnovan Martina Čechová (Nezávislí za Trnovany a Podviní). Také starosta Lovečkovic Černý by chtěl, aby se v červnu uskutečnilo projednání prodeje s občany, na které byl původně pozván i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Podle mluvčí Litoměřic ale chce radnice projednávání přesunout na září. „V první polovině září by se mělo konat referendum o nemocnici. Před ním bude veřejné projednávání, aby měli občané aktuální informace,“ uvedla Břeňová.

Na dnešní jednání dorazila podle mluvčí Litoměřic jen méně než polovina z 39 pozvaných starostů obcí s rozšířenou působností, spadajících pod Litoměřice. „Bylo nás tam málo, protože se rozšířila informace, že se setkání nekoná,“ řekla ČTK starostka Ploskovic Petrů.

Téma prodeje také starostové podle Petrů předestřeli minulý týden na sněmu Svazu měst a obcí ČR, který má o věci jednat s ministrem zdravotnictví. Vyjádření Svazu měst a obcí ČTK zjišťuje. Ministra pozvalo na jednání o nemocnici i vedení litoměřické radnice. „Zatím nám nesdělil termín, kdy přijede,“ dodala mluvčí města.

ČTK