Obrazy českého kaskadéra upozorňují na rizika melanomu

Projekt ZDRAVOBRAZY vznikl za účelem zvýšení obecného povědomí o melanomu, který představuje jedno z nejzákeřnějších a také nejtěžších onkologických onemocnění. Cílem je také apelovat na veřejnost, aby nepodceňovala prevenci. Právě včasnost záchytu hraje v případě melanomu jednu z klíčových rolí.

Jedním z pacientů, který melanomem onemocněl, je přední český kaskadér, koordinátor a choreograf kaskadérských scén a v neposlední řadě také malíř Martin Hub. Právě on je autorem obrazů prezentovaných v rámci projektu ZDRAVOBRAZY.

„Původně jsem o své nemoci nechtěl vůbec mluvit. Ale nakonec jsem se rozhodl, že pokud mám možnost někomu pomoci, tak se o to alespoň pokusím. Mně obrazy pomohly, když jsem je maloval. A teď můžou dál pomáhat díky penězům, za které byly v rámci ZDRAVOBRAZÚ, prodané,“ říká autor obrazů Martin Hub.

Malování bylo pro Martina do jisté míry terapií při nemoci a následné léčbě. Část obrazů, které v této době vznikly, Martin Hub věnoval k prodeji a výtěžek z nich tak poslouží dalším pacientům s touto diagnózou. Konečná částka bude oznámená na konci března, stejně tak jako přesné využití získaných finančních prostředků.

Tuto aktivitu podpořil i Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. LF UK v Praze. „Maligní melanom je nádor, který ohrožuje člověka zakládáním dceřiných ložisek, tedy metastazováním. Čím se diagnostikuje později, tím je riziko metastáz větší. Proto již třináctým rokem v České republice vyšetřujeme mateřská znaménka, ze kterých z velké části vzniká,“ řekl profesor MUDr. Petr Arenberger.

Letos může veřejnost navštívit Stan proti melanomu v Praze na Václavském náměstí 6. a 7. května, vždy od 10 do 18 hodin. V Brně pak ve stejné hodiny na náměstí Svobody 13.května a v Ostravě v Shopping Park Avion 14.května. „I na pokročilý melanom už u nás v posledních několika letech existuje účinná léčba, a pan Hub je toho důkazem, ale úplné vyléčení můžeme stále nabídnout většinou jen tomu, kdo si podezřelý útvar nechá odstranit včas,“ dodává Arenberger.

Aktivitu ZDRAVOBRAZY vítá také Česká lékařská komora, která nutnost prevence vnímá jako velkou prioritu. „Chtěl bych poděkovat Martinu Hubovi, že našel odvahu se svým příběhem vystoupit a varovat ostatní. Víme, že taková osobní výpověď je často účinnější než mnohá varování profesorů medicíny. Navíc melanom je nebezpečná nemoc, které lze správným chováním jednoduše předcházet. A to, že věnoval své obrazy, které v souvislosti s nemocí namaloval, do charitativní akce na podporu výzkumu léčby melanomu, je úctyhodné,“ řekl tiskový mluvčí komory Michal Sojka.

Obrazy Martina Huba byly pro účely projektu vystavené v Bistru Fresh and Fat, které je také partnerem projektu. Více informací o problematice melanomu a také projektu ZDRAVOBRAZY jsou prezentovány www.mojemedicina.cz.