Ocenění pro novináře stíhané za informování o pandemii covidu-19

FOTO: Deutsche Welle

Německá televizní stanice Deutsche Welle (DW) udělila Cenu za svobodu slova 17 novinářům ze 14 zemí, kteří byli zatčeni či jinak perzekuovaní kvůli tomu, že informovali o pandemii covidu-19. Televizní stanice o tom informovala na svých internetových stránkách 3. května, kdy byl Světový den svobody tisku.

„Cena Freedom of Speech Award 2020 je věnována všem odvážným novinářům ve světě, kteří trpí represemi kvůli svým zprávám o pandemii,“ komentoval letošní cenu generální ředitel DW Peter Limbourg. „Občané všech zemí mají právo na přístup k pravdivým informacím,“ dodal k ceně, kterou DW uděluje od roku 2015.

Jedním ze 17 oceněných je čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š‘, který loni informoval o protestech v Hongkongu a posléze dělal rozhovory se zdravotníky v čínské provincii Wu-chan, původním ohnisku nynější pandemie.

Čchen zmizel 9. února, krátce poté, co na youtube zveřejnil video, na němž mimo jiné řekl: „Dokud budu žít, budu dál informovat o tom, co jsem viděl a slyšel. Nebojím se smrti. Komunistická strano, myslíš, že se tě bojím?“ DW ocenila i další dva čínské novináře, z nichž jeden je rovněž pohřešovaný od 9. února.

Mezi oceněnými je i turecká novinářka Nurcan Baysalová, která čelí ve své zemi dvěma trestním stíháním za „podněcování k nepřátelství a nenávisti“ za to, že kritizovala reakci turecké vlády na šíření koronaviru. Cenu DW dostal i Ismet Çigit, šéfredaktor tureckého serveru Ses Kocaeli, který byl v březnu zatčen za zprávu o úmrtí dvou lidí nakažených koronavirem. Později byl z vězení propuštěn.

DW ocenila také novináře z Ugandy, Jordánska, Indie, Kambodže, Íránu, Ruska, Běloruska, Slovinska či Srbska. Cenu dostal i venezuelský novinář Darvinson Rojas, který strávil ve vězení 12 dní za informování o šíření koronaviru ve Venezuele. Propuštěn byl na kauci 2. dubna a nyní čelí také obvinění z „podněcování k nenávisti“.

ČTK