Od března se do očkovaní zapojí i praktičtí lékaři, potvrdil ministr Blatný

Očkování. Foto: Pixabay

Od počátku března se v Česku zapojí do očkování proti nemoci covid-19 vedle očkovacích center také praktičtí lékaři. Nově budou mít přístup i do on-line objednávkového systému a budou moci registrovat k očkování své spádové pacienty. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Po větším zapojení praktických lékařů, kterých je asi asi 5000, do očkování volali mimo jiné někteří hejtmani. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka už dřív uvedl, že praktici jsou připraveni ihned začít očkovat.

V ČR se očkuje třemi vakcínami, které jsou registrovány v EU, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Do Česka od nich zatím dorazilo přes 667 tisíc dávek vakcín. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví byly dosud podány zhruba 520 tisíc lidí a obě potřebné dávky zatím dostalo téměř 200.000 lidí. Nejprve byli očkováni zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory a dalších pobytových zařízení sociální péče.

Od poloviny ledna se mohou hlásit k vakcinaci lidé ve věku nad 80 let a od 1. března mají mít tuto možnost lidé ve věku nad 70 let. Očkování zpožďuje celoevropské zpomalení dodávek vakcín. Česko má objednané vakcíny pro 11 milionů lidí.

ČTK, vlb