Od dubna v Jihlavě funguje nová záchytka za 18 milionů Kč

Prostory nové protialkoholní záchytné stanice

Kraj Vysočina dokončil stavbu nové protialkoholní záchytné stanice v Jihlavě za 18 milionů korun. Bude lépe vyhovovat přísnějším legislativním požadavkům. Nové zařízení postavené z obytných kontejnerů je zkolaudované a od začátku dubna slouží svému účelu, uvedla mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová. Nemocnice se stala loni v listopadu provozovatelem jediné záchytné stanice, kterou Kraj Vysočina zřizuje. Na záchytce ročně nocuje přes 1000 lidí, prozatím fungovala v pronajatých prostorách mimo nemocnici.

Modulární systém umožnil zkrátit dobu výstavby, firma převzala staveniště loni v srpnu. „Jde o první kontejnerovou stavbu v majetku Kraje Vysočina,“ uvedla už dřív krajská mluvčí Jitka Svatošová. V nové záchytné stanici bude devět pokojů, z nichž dva jsou projektované jako dvoulůžkové.

Budova stojící přímo v areálu nemocnice má systém rekuperace vzduchu a podlahové vytápění. Ochranu obsluhy před možným útokem zvenčí zajišťují bezpečnostní okna ještě posílená o bezpečnostní fólii.

Do konce října loňského roku záchytku pro kraj provozovaly Služby města Jihlavy (SMJ). Smlouvu firma SMJ vypověděla. Mezi hlavními důvody uvedla přísnější požadavky na provoz záchytek. Jde mimo jiné o zvětšení plochy pro zadržené a posílení personálu. Podmínky pro provoz záchytek zpřísnila vyhláška ministerstva zdravotnictví. „Stavba samotná s sebou nese daleko více vylepšení než jen naplnění požadavků legislativy. Dojde k významnému vylepšení sociálního zázemí, jako jsou sprchy, toalety nebo šatny, a to jak pro klienty, tak pro obslužný personál,“ řekl provozně-technický náměstek jihlavské nemocnice Alexander Filip.