Odborníci: Dušnost není synonymem stáří, může signalizovat nemoc

Stáří. Zdroj: Pixabay

Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní nemoc idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Projeví se i změnami na rukou. Nemocných je v Česku asi 2000, postupně se jim tvoří jizvy na plicích. Mnoho z nich o své nemoci neví, informovanost má zvýšit Týden idiopatické plicní fibrózy, jehož součástí je i den otevřených ordinací pneumologů.

„Pacienta s IPF nejsme sice schopni zcela uzdravit, ale díky moderním lékům umíme zpomalit rozvoj nemoci,“ uvedla na tiskové konferenci Martina Šterclová, předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Jemná plicní tkáň se kvůli jizvám mění na husté vazivo a plíce tuhnou. Bez moderní léčby pacienti umírají asi do tří let, s ní se dožívají dvojnásobku.

Podle odborníků není zatím přesně jasné, co nemoc způsobuje. S předpoklady k jizvení plicní tkáně se část lidí zřejmě rodí, zhoršuje ji kouření. „Tři čtvrtiny pacientů v minulosti kouřilo,“ dodala Šterclová. Vliv podle ní může mít i znečištěné životní prostředí. Kromě kašle a dušnosti jsou varovnými příznaky změny na prstech, tvar prstů se podobá kladívku a nehty mají tvar hodinových sklíček. Typickým pacientem je sedmdesátník, u dětí se prakticky nevyskytuje.

Zásadní je nemoc odhalit včas. Plicní lékaři proto ve středu 18. září pořádají den otevřených ordinací, nejméně jedna je v každém kraji. Přijít tam lidé mohou bez objednání a bez doporučení praktického lékaře. Podrobnosti naleznou zájemci na webu Plicní fibróza.

ČTK