Odborníci tvrdí, že obezita dítěte má dopad na celou rodinu

pixabay.com

Limonáda a bonbóny nahrazeny televizním sledováním místo víkendového výletu jsou typickými zvyky, které se často vyskytují v rodinách s dětmi trpícími obezitou. Trend nárůstu takových dětí v Česku v posledních letech je podle odborníků alarmující. Špatné stravovací a pohybové návyky spojené s nekvalitním jídlem představují hlavní překážku v boji s nadváhou. Změnu je ale třeba uskutečnit nejen u dětí, ale celé rodiny. Rodinné kurzy mohou být skvělou pomocí při nastavení zdravějšího životního stylu pro všechny členy rodiny. Tuto důležitost zdůrazňují odborníci v rámci Světového dne obezity, který připadá na 4. března.

Podle PhDr. Ivy Málkové, psycholožky a zakladatelky organizace STOB, je pro terapii obezity u dětí klíčová spolupráce s rodiči. Často se stává, že rodiče dětí s obezitou mají sami problém s nadváhou a nevnímají to jako závažný problém. Rodičovský vzor má zásadní vliv na chování dítěte, a pokud rodič nevyvíjí žádnou snahu o změnu, pravděpodobně to nepromítne ani do chování jejich potomka. Proto je důležité pracovat s celou rodinou a zapojit i příbuzné do procesu léčby. Organizace STOB pořádá každoročně kurzy zdravého hubnutí, kterých se za více než 30 let účastnily desítky tisíc lidí. V letošním roce organizuje také online konferenci, kde odborníci budou sdílet své zkušenosti s řešením obezity u dětí a poskytovat rady rodičům.

Problémy se začleněním do kolektivu

Podle dostupných dat jsou děti s obezitou hůře přijímány v kolektivech a častěji se stávají obětmi šikany. Podle PhDr. Málkové je hlavním důvodem nárůstu obezity u dětí zejména snížená celková pohybová aktivita a snadná dostupnost kalorických potravin. Pomoci s přebytečnými kily svých dětí mohou rodiče najít ve specializovaných kurzech spolku Hravě žij zdravě a STOB. Mgr. Lenka Štěchová, pedagožka a lektorka společnosti STOB, popisuje, že kurzy se zaměřují na výživu, pohyb a psychiku dětí. Kurzy mají menší účinek na hubnutí dětí, pokud se do změny životosprávy nezapojí aktivně i rodiče. Podle Lenky Štěchové je důležité, aby rodiče získali stejné informace jako jejich děti a pomohli jim aplikovat je do praxe. Kurzy jsou podporovány společností Boehringer Ingelheim.

Obrovský nárůst oproti minulosti

Podle studie praktických lékařů pro děti a dorost z roku 2021 má v ČR více než 16 % dětí obezitu a téměř 10 % dětí trpí nadváhou. V roce 2016 bylo obezních pouze 10 % dětí. MUDr. Jan Boženský, předseda Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti ČLS JEP, říká, že růst obezity u dětí pravděpodobně zůstává v posledních dvou letech silný. Poměrně vysoké riziko obezity u dětí již od batolecího věku je velkým problémem, protože děti s touto nemocí se často nemohou zbavit tloušťky ani v dospělosti. Současně s obezitou u dětí se zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, hypertenze, rakoviny a dalších nemocí. MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR, upozorňuje, že obezita u dětí také často způsobuje hormonální poruchy a psychické problémy.